خرید سوله

سوله سازه ای فلزی می باشد که بر طبق طراحی و محاسبات دقیق و حساس علمی و فنی به وسیله ی متخصصین سازه ساخته می شود و دارای انواعی از جمله تیر ورقی، خرپایی و یو بی ام می باشد که معمولا استفاده از آن برای کاربردهایی که نیازمند داشتن فضای باز و مسقف می باشند بسیار زیاد می باشد. برای خرید سوله باید توجه داشته باشید که کاربری شما با روش اجرایی تداخلی نداشته باشد.

خربد سوله ارزان در سال های اخیر به عنوان جایگزینی برای ساختمان ها میباشد که به دلیل داشتن هزینه ساخت سوله کم تر و سرعت بالاتر در ساخت و استحکام و انسجام بیشتر در مواجهه با انواع بارها و عوامل قهری ، در عین حال امکان جا به جایی و نصب راحت، در بین صنعتگران و صاحبان انواع مشاغل ار جمله نمایشگاه داران، کارخانه داران، مرغداران، تعمیرکاران و … رواج پیدا کرده است.

خرید کدام نوع سوله بهتر است؟

همانطور که گفته شد سوله به سه روش کلی ساخته میشود که اطلاعات دقیق آنها به طور کامل در مقاله » انواع سوله « به آن پرداخته شده است. اما با این حال یک خلاصه کوتاه در مورد خرید سوله در انواع این روش ها میگوییم.

روش اول ساخت سوله تیر ورقی یا همان سوله های قدیمی سنگین میباشد. این سوله ها اولین سوله هایی هستند که در ایران ساخته شد و متاسفانه هنوز هم در ایران بازار زیادی دارند زیرا همچنان دانش علمی و مهندسی سوله سازها بروز نشده و همچنان با همان روش سنتی به جلو میروند.اما با توجه به اینکه در این سوله ها میزان بسیار زیادی فولادی صرف میشود و وزن آنها به شدت بالا میرود تا به استاندارد های لازم برسند، واقعا به صرفه نیستند و با توجه به قیمت بالای فولاد ، خرید سوله تیرورقی به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد، مگر در دهانه های کوچکتر از ۱۵ متر.

بیشتر بدانید راجب به سوله تیر ورقی : ساخت سوله تیر ورقی

روش دیگر ساخت سوله ، ساخت سوله ubm می باشد. این نوع سوله ها جدید تر هستند نسبت به سوله های تیرورقی اما این نوع سوله ها هم محدودیت های زیادی دارند که برای بسیاری از کاربری ها مناسب نیستند. خرید سوله ubm بازار چندانی در ایران ندارد زیرا هم دارای محدودیت هایی هست و هم در ساخت آن از فولاد بهره گیری نمیشود و متریال اصلی آن ورق گالوانیزه است. بعد از ساخت و خرید سوله یو بی ام نمیشود آن را جابجا کرد و یا به عنوان سوله دست دوم فروخت….

سوله های یو بی ام سوله هایی مدرن هستند که فاقد اسکلت بوده و برای ساخت آن ها از نرم افزارها و دستگاه های دوخت و برنامه ریزی کننده و … استفاده می شود. خرید سوله های یو بی ام برای هر کاربری مناسب نیست و برای خرید سوله یو بی ام میبایست قبل از موضوعی در مورد معایب و مزایای سوله یو بی ام بدانید. سوله های یو بی ام از دوخت ورق های گالوانیزه که خم خورده اند ساخته میشوند. سوله های یو بی ام جدید ترین نوع سوله به شماره میاید ولی معایب و محدودیتهایی دارند. از سوله های یو بی ام برای پایگاه های موقت نظامی و همچنین برای اسکان سریع در مواقع بحرانی استفاده میشود و خرید این نوع سوله همانطور که به صورت مفصل در مقاله مایب و مزایای سوله ubm که لینک آن در چند خط بالاتر گذاشته شده است، توضیح داده شده، برای کاربریهایی مثل: بیمارستانی، دارویی و بهداشتی ،مواد غذایی ، دام و طیور و….. به هیچ عنوان مناسب نیست.

بیشتر بدانید راجب به سوله یو بی ام : ساخت سوله ubm

و اما بهترین روش و به روز ترین روش ساخت سوله:

سوله های خرپایی یا همان سوله سبک جدیدترین نوع مهندسی سازه های سوله میباشد. خرید سوله سبک از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه تر از سایر روش های ساخت میباشد، زیرا در این سوله ها میزان مصرف فولاد بهینه تر شده و برای رسیدن به استانداردهای لازم فولاد کمتری در آن استفاده میشود.

سوله های خرپایی برای تمام کاربری ها میتواند استفاده شود و خرید سوله سبک برای هیچ نوع کابری ، محدودیت خاصی ندارد، زیرا، از لحاظ استقامت و پایداری از سایر روش ها محکم تر میباشد و مورد تایید نظام مهندسی کل کشور میباشد و از طرفی به دلیل میزان تنوع طراحی در شکل ظاهری آن، میتوان برای هر نوع کاربری خواص تری که در آنها زیبایی هم مهم هست ساخت. مثل تالار های پذیرایی و نمایشگاهی…

بیشتر بدانید راجب به سوله سبک: سوله خرپایی

طراحی بهترین سوله

همان گونه که اشاره شد طراحی و خرید سوله ها امری بسیار حساس و علمی است که باید صرفا به وسیله ی مهندسین این امر با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند : ابعاد و اندازه طول و عرض و ارتفاع سوله و دهانه، میزان تراکم خاک، میزان انواع بارهای وارده بر سوله، نحوه اجرای فوندانسیون مناسب برای بستر پیکره سوله و محاسبه بار دینامیکی انواع جرثقیل ها و … به عنوان مهم ترین عوامل دخیل در ساخت و خرید سوله انجام بپذیرد.

برای ساخت اسکلت انواع سوله از فولاد خام استفاده می شود که البته در حال حاضر مهندسین در حال ابداع روش های ساخت جدید تری برای کاهش میزان کاربرد آن در سوله سازی هستند.

سوله ها دارای اجزای مختلفی از جمله قاب اصلی، مهار بند، بادبند و سینه بند، پرلین، ستون، و سقف و … می باشند که از روش هایی مانند جوشکاری، دوخت به وسیله دستگاه سیمر و پیچ و مهره کردن برای اتصال اجزای آ ن ها به یکدیگر استفاده می شود.

قیمت خرید ارزان 

در خرید سوله ، قیمت خرید ارزان سوله در درجه اول قرار دارد. اما باید در نظر داشته باشید که تنها فاکتور خرید نباید ارزان بودن باشد. ارزان بودن یک سازه زمانی ارزش پیدا میکند که سازه از لحاظ طراحی و دفترچه محاسبات بدون نقص باشد زیرا اگر کوچکترین خللی در دفترچه محاسبات باشد، قطعا باعث ریزش سوله میشود و خسارات جبران ناپذیری را به ثمر می آورد، پس حتی خرید سوله مجانی هم در این شرایط هیچ ارزشی ندارد.

با توجه به مواردی که در بند بالا گفته شد، یکی از انواع سوله ها که در بالای ۹۰٪ خرید آنها یک اشتباه بزرگ است، سوله دست دوم میباشد.اگر نگاهی به قیمت سوله دست دوم داشته باشید متوجه خواهید شد که ، ظاهر قیمت این سوله ها پایینتر است اما کیفیت آنها بشدت پایین است. حال میتوانید به مقاله سوله دست دوم بروید و مطالبی که در آن گفته شده است را به دقت مطالعه فرمایید و خودتان با توجه به مطالب ، قضاوت کنید که چقدر خرید این نوع سوله کار درستیست!!! ( خالی از لطف نیست اگر در پایان آن مقاله نگاهی هم به نظرات مردم بیندازید.)

مناسب ترین خرید

زمانی میتوانید مناسب ترین خرید سوله را انجام دهید که با انواع سوله آشنایی کامل داشته باشید. زیرا هر سوله برای کاربرد خاصی باید ساخته شود و شما باید با توجه به نوع فعالیتتان سوله مناسب را سفارش دهید. اصولا سوله ساز ها هر کدام فقط یک نوع روش ساخت را انجام میدهند ( مثلا فقط یو بی ام میسازند و یا فقط سوله تیر ورقی) برای همین به هیچ عنوان مشاورهای خوبی برای بهترین خرید سوله نیستند و هرکدام فقط از روش ساخت خودشان تعریف میکنند ، اما شرکت نوین سوله به دلیل اینکه سازنده تمامی روش ها میباشد ، صداقت را رعایت کرده و همیشه واقعیت هارا بیان میکند. حال برای شناخت از روشهای مختلف ساخت سوله و همچنین انتخاب مناسب ترین سوله بر روی کلمه انواع سوله کلیک فرمایید.