سوله سازی در قم

در این مقاله سعی بر آن داریم که نکات مهمی را که برای خرید سوله و هر عاملی که در بحث سوله سازی در قم میباشد را برای شما بازگو کنیم و در رابطه با کلاهبرداری ها و نکاتی که باید برای قرارداد و ساخت به آن توجه کنیم برای شما بازگو کنیم. در ضمن در تصویر بالا سوله ای را مشاهده میکنید که دارای دو طبقه است با کاربری سالن ورزشی که در یکی از دانشگاه های قم کار کرده ایم.

برای سوله سازی در قم باید به موارد زیادی توجه کرد که در این مقاله به آن می پردازیم. برای ساخت سوله مهم ترین چیز که باید رعایت شود شرایط آب و هوایی است که سازه در آن ساخته می شود. از سوله ها در کاربری های زیادی استفاده می شود به همین دلیل است که سازمان نظام مهندسی یک استاندارد کلی برای ساخت سوله در نظر گرفته است که با رعایت کردن آن سوله ای مقاوم خواهید داشت در ادامه در رابطه با این استاندار ها توضیح داده ایم همراه ما باشید.

در گام اول برای سوله سازی در قم بررسی محل احداث می باشد، زیرا سازمان نظام مهندسی برای هر شهر با توج به شرایط آب و هوایی آن منطقه ضوابط و آیین نامه های مخصوصی را تنظیم کرده است.

نکته بسیار مهم: هر سوله سازی که به آن سوله خود را سفارش میدهید باید به شما قبل از اجرای قرارداد دفترچه محاسبات سازه شما را ارائه دهد که شما آن را به سازمان نظام مهندسی ببرید و در آنجا تایید بگیرید که سازه ای که قرار است برای شما ساخته شود ، تمامی آیین نامه ها در آن رعایت شده باشد و اصطلاح سازه ایمن و استاندارد باشد. و این نکته را هم بدانید که هیچوقت قرادادی قبل از تایید دفترچه محاسبات با هیچ سوله سازی نبندید.

میتوان گفت که عامیانه ترین این موارد که اتفاقا بسیار هم در ساخت سوله در قم و قیمت آن تاثیر گذار هست سه مورد می باشد:

  1. بار برف
  2. بار باد
  3. بار زلزله

سازمان نظام مهندسی معمولا برای بررسی شرایط آب و هوایی یک منطقه بازه زمانی ۳۰ سال قبل را در نظر می گیرند و طبق اون شرایط سوله ساخته می شود. به عنوان مثال در شهری مثل دماوند که میزان بارش سالانه برف زیاد است از سوله ای استفاده می شود که اسکلت سازه آن مقاومت بیشتری داشته باشد تا در برابر بارش ها پایداری بالایی داشته باشد. ولی در شهر مثل قم که میزان برف آن به شدت دماوند و مازندران نیست از آهن و فولاد کمتری در ساخت آن استفاده می شود و عملا میشود گفت که سوله ای که برای قم ساخته میشود به مراتب نسبت به سایر استان ها سبک تر و بهنه تر خواهد شد.

سوله سازی و ساخت سوله در قم به روش خرپایی

سوله سازی در قم با روش سوله سبک خرپایی

 

گام بعدی در سوله سازی انتخاب سوله می باشد که بسیار مهم است. سوله ها در طرح های متفاوتی ساخته می شوند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم:

انواع ساخت سوله در قم

۱- سوله خرپایی در قم: یکی از انواع ساخت سوله در قم سوله های خرپایی میباشد که از جمله سوله ها ی نوینی به حساب می آیند که با پیشرفت علم و تکنولوژی و روی کار آمدن نرم افزارهای پیچیده ای طراحی شده. این سوله ها به نام سوله سبک هم شناخته شد اند ولی سبک بودن آن ها دلیل بر مقاوم نبودن آن ها نیست بلکه این سوله ها بسیار مهندسی شده و با دقت ساخته شده اند و در ساخت آن ها از مصالح و اچزای مورد نیاز به طور بهینه استفاده شده است. سوله های خرپایی از ویژگی های بسیاری برخوردار هستند و یکی از این ویژگی های منحصر به فرد این سوله ها اجرای دهانه های عریض ( بدون ستون میانی ) با وزن های و قیمت بسیار بهینه شده میباشد.

در ادامه فیلمی را از ساخت سوله در قم مشاهده خواهید کرد که به دست شرکت نوین سوله  طراحی و اجرا شده است. این سوله با دهانه ۶۰ متر و بدون ستون میانی میباشد که قسمتی از آن نیز دارای طبقه میباشد.

 

سوله های خرپایی بسیار مقاومت بالایی دارد و همچنین دارای تاییدیه از نظام مهندسی میباشند، و شرکت نوین سوله تضمین میکند که طبق آخرین آیین نامه های مقررات ملی ساختمان باشد، قیمت این سوله ها بسیار پایینتر از انواع دیگر است. برای دیدن لیست قیمت های این سوله لطفا بر روی قیمت سوله سبک کلیک فرمایید

 

۲- سوله های تیر ورقی:  نوع دیگر از سوله هایی که بسیار هم تا به امروز دیده اید سوله های تیر ورقی میباشد. این نوع سوله قدیمی ترین و عملا غیر بهینه ترین نوع سوله ها میباشد و عملا ساخت این نوع سوله ها با دهانه عریض و بدون ستون ، هیچ توجیح اقتصادی نخواهد داشت و متاسفانه در ایران اکثر سازنده های سوله فقط بر اجرای این نوع سوله مسلط هستند.

البته لازم به ‌ذکر میباشد که سوله سازی در قم به روش تیر ورقی همیشه هم بد نیست، بلکه برای سازه هایی که دهانه های آنها کوچک و زیر ۱۸ متر میباشد میتواند گزینه ی مناسبی باشد.

 

سوله سازی در قم به روش تیر ورقی

سوله تیر ورقی در قم

 

نوع دیگر سوله هایی که جدیدا توجه به خود جلب کرده است سازه ها و سوله های دست دوم میباشد که به هیچ عنوان ما آن را تایید نمیکنیم مگر اینکه با دقت و توجه خاصی، قبل از خرید به آن توجه کرده باشید.

ما مقاله بسیار کاملی در رابزه با سوله های دست دوم برای شما آماده کرده ایم که به شدت توصیه میکنیم که اگر به دنبال سوله دست دوم هستید حتما آن را بخوانید ، چون راهنمای بسیار جامعیست برای خرید سوله دست دوم. برای خواندن این مقاله بر روی سوله دست دوم کلیک فرمایید.