سوله سازی

شما عزیزان در این صفحه با انواع روش های سوله سازی آشنا خواهید شد، سپس از موارد تاثیر گذار در قیمت صحبت خواهیم کرد، و در پایان مختصری در رابطه با شیوه های کلاهبرداری برخی از سوله سازی ها و همچنین نحوه صحیح نوشتن قرارداد.

ساخت سازه هایی فلزی از جنس آهن های کم کربن همواره از زمان های دور در میان مردم مرسوم بوده است. اما رفته رفته استفاده از فولاد به خاطر  داشتن مزایای سبکی، بالا بودن کیفیت و انعطاف پذیر بودن ، به جای استفاده از آهن های چکش خوار یا همان کم کربن ها در میان صنعتگران برای ساخت انواع سوله باب شد.

انواع روش های سوله سازی

در صنعت سوله سازی و  ما در کل ۳ روش اصلی برای ساخت سوله داریم که انواع روش های سوله سازی را در ذیل برای شما توضیح مختصری خواهیم داد.

۱- سوله سبک خرپایی : میتوان گفت که پر مصرف ترین روش سوله سازی در اروپا و کشور هایی با تکنولوژی روز همین سوله های سبک هستند. این سوله ها به روش خرپا ساخته میشوند و مزایای زیادی نسبت به سایر روش ها دارند، ازجمله

ساخت سوله در کرمان

سوله سبک خرپایی در کرمان

 • وزن پایین تر و در نتیجه قیمت پایین تر
 • مقاومت و استقامت بالاتر با توجه به مصرف کمتر فولاد
 • اجرای دهانه های عریض و بسیار عریض، بدون ستون میانی
 • سرعت ساخت بسیار بالا
 • پیج و مهره ای بودن اتصالات سازه
 • امکان استفاده از انواع جرثقیل در هر تناژی در این نوع سوله سازی
 • هزینه حمل نقل پایینتر نسبت به سایر روشها
 • امکان جابجایی به دفعات
 • مونتاژ و دمونتاژ ساده
 • اجرا طبق آخرین آیین نامه های مقررات ملی ساختمان و…..
 • قابلیت اجرا در هر نوع کاربری صنعتی و غیر صنعتی
 • قابلیت اجرای سقف بصورت قوسی که بسیار برای تهویه بهتر مخصوصا برای دامداری ها و…. مناسبتر میباشند
 • و …..

۲- سوله سازی به روش تیر ورقی : سوله های تیر ورقی قدیمی ترین سازه های سوله ای هستند که در ایران هم بسیار زیاد هستند، و تا به امروز قطعا تعدادی از این سوله ها را از نزدیک دیده اید. متریال مصرفی در سوله تیرو ورقی ، ورق سیاه به ضخامت های مختلف میباشد. در این نوع سوله ها به دلیل قدیمی بودن این تکنیک از فولاد بسیار زیادی به صورت غیر اصولی استفاده میشود که بتواند بار های وارده به سازه را تحمل کند و به مقاومت لازم برسند، در این سازه ها هر چقدر که دهانه بزرگتر میشود وزن سازه بسیار بالا میرود ( البته این را هم به خاطر داشته باشید که سوله های تیر ورقی میتوانند تا دهانه ۴۰ متر را به صورت سنگین اجرا کنند و بیشتر از این دهانه ریسک اجرا را بسیار بالا میبرد ) این در صورتی است که در سوله های خرپایی میتوان حتی دهانه های بالاتر از ۱۰۰ متر را هم بدون ستون اجرا کرد.

حال احتمالا یک سوال برای شما پیش آمده که چرا اگر سوله های خرپایی سبک از هر لحاظ بهتر از روش تیر ورقی در سوله سازی میباشد، چرا اکثر سوله هایی که میبینید بصورت تیرورقی میباشد؟؟؟؟؟؟

جواب سوال بالا: زیرا حدود ۱۰ سال است که ساخت سوله سبک خرپایی در صنعت سوله سازی وارد کشور ما شده و تعداد سازنده های این نوع کار به صورت اصولی کمتر از تعداد انگشتان یک دست میباشد،  این در صورتی است بیش از ۹۹٪ سوله ساز ها، سازنده سوله تیرورقی هستند!!! برای ساخت سوله های خرپایی نیاز به دانش فنی بسیار بالایی هست که متاسفانه در کشور ما تعداد بسیار محدودی هستند که این دانش را دارند و همجنین کار با نرم افزارهای روز دنیا را بلد هستند.

شما دوستان میتوانید با کلیک کردن به روی لینک زیر به صورت دقیق تر با انواع سوله آشنا شوید و همچنین یک فیلم از مقایسه ساده مقاومت حالت خرپایی و تیرورقی را مشاهده فرمایید.

فیلم قدرت سوله سبک در مقایسه با سوله تیرورق

۳- سوله های یو بی ام: سوله های یو بی ام هم یکی از روش های ساخت در سوله سازی میباشد. در این روش بجای استفاده از فولاد، از ورق های گالوانیزه استفاده میشود، به این گونه که ابتدا این ورق ها با دستگاه های نورد ، خم میخوردند و سپس به استفاده از از دستگاه هایی از جمله سیمر به هم دوخته میشوند.

سوله یو بی ام

سوله یو بی ام

ساخت این سوله ها خیلی در ایران جا نیافتاده است زیرا مشکلاتی خیلی مهمی در این نوع سوله سازی وجود دارد، یکی از این مشکلات این است که نمیتوان برای این سوله ها از جرثقیل های سقفی استفاده کرد، از دیگر معایب این نوع سوله سازی محدودیت در کاربری سوله میباشد، که به دلیل عایق های این سوله ( پلی ارتان ) نمیتوان در کاربری های ( دارویی ، بیمارستانی ، مواد غذایی، مرغداری و دامداری ) استفاده کرد. یکی دیگر از مشکلات نور طبیعی این سوله ها میباشد و همچنین میتوان گفت انتقال و فروش این سوله ها یه جورایی غیر ممکن میباشد. (اگر در تصویر بالا دقت فرمایید، میبینید که ورق یصورت یک تکه خم خورده. حال تصور کنید که چطور میتوان این ورق خم خورده را جابجا کرد؟ این در حالیست که سوله بالا دهانه بسیار کوچکی دارد و اگر کمی بزرگتر هم باشد واقعا غیر ممکن است انتقال آن ) برای همین است که سوله های یو بی ام را در محل میسازند.

همچنین بخوانید: معایب و مزایای سوله یو بی ام

ساخت سوله با پیچ و مهره

در زمینه ی نصب اجزای مختلف  سوله ها به یکدیگر ، گزارشاتی مبنی بر تخریب سازه ها در پی حتی یک اتصال نامناسب به وسیله ی جوشکاری باعث شده که انتخاب پیچ و مهره برای اتصال اجزا و قطعات مختلف به یکدیگر رواج پیدا کند.داشتن هزینه ی پایین در کنار سرعت بخشی به کار نصب و نیز داشتن مقاومت بالا در برابر انواع خوردگی و آتش سوزی ها ، از جمله عوامل تاثیر گذاری برای رونق پیدا کردن اسکلت های پیچ و مهره ای برای ساخت و اتصال انواع سوله ها شدند. به گونه ای که در حال حاضر بیشترین استفاده در اتصال اجزای گوناگون سوله را پیج و مهره ها دارند. که در کنار آن ها روش جوشکاری و استفاده از ماشین های دوخت و مونتاژ نیز در حال استفاده هستند.

قیمت سوله سازی

قیمت سوله سازی را باید با توجه به روش ساخت سازه محاسبه کرد، و اینکه قیمت یک سوله ارتباط مستقیم دارد با ابعاد دهانه، ارتفاع، شهر محل نصب، دارا بودن یا نبودن جرثقیل سقفی و تعداد ستون هایی که در عرض شما قرار میگیرند.

پس برای تعیین قیمت ساخت ابتدا باید ابعاد سوله خود را به درستی انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: انتخاب ابعاد صحیح ساخت سوله

همچنین شما عزیزان میتوانید برای اطلاع از قیمت ها وارد صفحه ی قیمت هر متر مربع سوله سبک شوید.

لازم است که این نکته را بدانید که: ساخت سوله سبک بسیار ارزانتر نسبت به دیگر روش های ساخت سوله سازی باشد و همچنین در شرایط خاص سوله های سبک میتواند تا ۶۰٪ ارزانتر نسبت به روش تیر ورقی ساخنه شود.

همانطور که گفته شد قیمت ساخت در شهر ها متفاوت میباشد به عنوان مثال سوله سازی در تهران ارزانتر از سوله سازی در گیلان میشود زیرا بار برف در گیلان بیشتر از تهران است و این باعث میشود که فولاد بیشتری در سوله ساخت سوله در گیلان استفاده کرد و یا اگر سوله سازی در هرمزگان را مثال بزنیم ، در این شهر هم شرایط متفاوتی نسبت به تهران دارد زیرا در هرمزگان یا بوشهر رطوبت بالا تر میباشد و در بعضی منطقه ها میبایست از رنگ اپوکسی استفاده کرد و این امر باز در قیمت سوله سازی تاثیر گذار میباشد.

به سوله ساز اطمینان نکنید!!!

شاید از عنوان این مطلب بسیار متعجب شده باشید، ولی کاملا واقعیت دارد و بنده با عزمی راسخ میگویم به هیچ عنوان به سوله ساز اطمینان نکنید و فقط سعی کنید اطلاعات خودتان را در این زمینه بالا ببرید.

زیرا اگر صرفا بخواهید تماس بگیرید با سوله سازی های متعدد و مثلا فقط بپرسید قیمت یک سوله ۲۰ در ۵۰ با ارتفاع ۷ چقدر میشود، و بر قیمتهای ارائه شده استناد کنید، قطعا و قطعا کلاه بزرگی سره شما میرود و مطمئن باشید که از این موضوع آسیب جدی خواهید دید، زیرا اگر اطاعاتی در رابطه با سوله نداشته باشید، یک سوله ساز میتواند ( به عنوان مثال ) قیمت هر متر مربع را به شما ۱۵۰ هزار تومان بگوید و با این مبلغ هم قرارداد رسمی با شما ببندد و در نهایت به صورت کاملا قانونی از شما به ازای هر متر ۳۰۰ هزار تومان بگیرد، به همین سادگی!!!!

قطعا مشتاق شدید که بفهمید چطور همچین چیزی ممکن میباشد، من به شما چند مورد میگویم:

۱- هر سازه سوله شامل اجزای مختلفی در اسکلت فلزی میباشد:

 • بیس پلیت
 • فریم های ستون و سقف
 • وال پست
 • استرات
 • باد بند کشی کامل ( ستون و سقف )
 • تیر ریزی سقف

و همچنین قیمت ساخت باید بر مبنای:

 • طراحی نقشه سوله و فنداسیون
 • خرید مصالح سوله سازی
 • رنگ آمیزی کامل
 • خرید پیچ و مهره و مهارکش
 • ساخت
 • و نصب سازه در محل

باشد. حال وقتی که شما تماسی میگیرید و هزینه ی سوله سازی را میپرسید هیچ وقت در مورد اجزای فلزی آن سوالی نمیکنید ( فکر کنم الان باید حدس زده باشید که موضوع چیه اما برای اطمینان بیشتر باز توضیح میدم )

تصور کنید که برای یه سوله با دهانه ۲۰ متر با شرکت نوین سوله تماس گرفته اید و من با احتساب تمام موارد بالا به شما قیمت ۱۸۰ هزار تومان را پیشنهاد میدهم. بعد از من با شرکتی دیگر تماس میگیرید و آن شرکت به شما قیمت ۱۵۰ هزار تومان به شما پیشنهاد میدهد، این در صورتی است که منظور آن شرکت از ۱۵۰ هزار تومان این است که سازه شما شامل بادبند کشی کامل و وال پست و استرات نیست.

مشکل اینجاست ک به احتمال ۹۹٪ درصد شما با همان متری ۱۵۰ تومان قرارداد میبندید و بعد از قرارداد و تسویه حساب شرکت مذکور به شما میگوید: باید وال پست ، استرات و بادبند کشی کامل را هم از ما بگیرید و قیمت اینجا در هر متر ۱۰۰ هزار تومان میباشد،  و ار آنجایی که در قرارداد هم به دلیل عدم اطلاعات کافی شما این موارد ذکر نشده بود شما قادر به شکایت کردن نیستید و مجبورید متری ۱۰۰ هزار تومان هم برای موارد دیگر به همان سازنده بدید، زیرا شرکت های دیگر حاضر نیستند کار نمیه کاره کسی را قرارداد ببندند. در اینجا از شما به صورت قانونی کلاهبرداری شده و بجای ۱۸۰ هزار تومان شرکت نوین سوله مجبور شده اید ۲۵۰ هزار تومان هزینه کنید. (پس لطفا در هنگام بستن قرارداد برای سوله سازی بیشتر اطلاعات کسب کنید و فقط تماس نگیرید و بپرسید قیمت چند!!! )

این نکته فقط یک راه برای کلاهبرداری از شما بود، شما میتوانید چند راه دیگر را هم در لینک زیر بخوانید:

بستن صحیح قرارداد سوله

در راستای بیان تاریخچه سوله می توان به این موضوع اشاره کرد که ، انواع سازه های فلزی که دارای کاربردهای صنعتی می باشند در نتیجه ی انقلاب صنعتی کشورهای پیشرفته  رخ داده است. که این اتفاق قدمتی 70 ساله در ایران دارد.

یادتان باشد برای ساخت سازه های صنعتی حتما باید اطلاعات کسب کنید اول.