سوله سبک چیست

سوله ها با وزن های متفاوتی تولید می شوند که دلیل این تفاوت وزن هم ناشی از فاکتورهایی همچون کاربری سوله , نوع سوله , متریال ساخت سوله , تجهیزات ساخت سوله و .. است، اما بهترین سوله سوله سبک میباشد .

سوله سبک یکی از انواع سوله ها است , سوله ها به دو صورت سنگین وزن و سبک وزن تولید می شوند , سوله های سبک در این میان بهترین و کاربردی ترین نوع سوله ها محسوب می شود که در بسیاری موارد هم به کار گرفته می شوند و عملا میتوان برای همه نوع کاربری از آن استفاده کرد از ساخت سوله سردخانه گفته تا ساخت گاوداری صنعتی .

تفاوت سوله سنگین و سبک

سازه سنگین تیر ورقی در حال اجراسوله سنگین به سوله های تیر ورقی قدیمی گفته میشود که متریال مصرفی در آنها ورق سیاه میباشد و هرچه قدر که سازه بازرگتر باشه و دهانه عریض تر باشه از ورق های قطور تر استفاده میشود، وزن این سازه ها بسیار بالا هست و به هیچ عنوان با متد جدید مهندسی سازگار نیست.

ساخت سوله تیرورقی

سوله سنگین تیر ورقی در حال نصب و اجرا

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید در این سازه با توجه به دهانه کوچک ( ۱۸ متر ) از ورقهای بسیار قطور استفاده شده است که این امر باعث میشود ابن سازه بسیار گران شود.

در مقابل سوله های تیر ورقی سوله های سبک قراردارند که به صورت خرپا ساخته میشوند از این جهت به این سازه ها، سوله سبک خرپایی هم گفته میشود.

متریال اصلی این سوله ها پروفیل چهارگوش St37 میباشد. این سازه ها با شیوه های نوین مهندسی و طراحی میشوند و با توجه به هندسه و فرم سازه و با توجه به متریال مصرفی دارای وزن کمتر و استقامت بالاتر میباشند.

ساخت سوله در کرمان

سوله سبک خرپایی در کرمان با دهانه ۶۰ متر بدون ستون میانی

اگر می خواهید عظیم بودن سازه بالا را درک کنید، دقت کنید و کارگرانی که بر روس سقف هستند را ببینید.!!

حال با توجه به نمونه عکس بالا این موضوع را در خواهید یافت که استفاده از فولاد به شدت در این سازه ها پایین آمده و لازم هست که بدانید در سازه فوق فقط در هر متر مربع ۳۸ کیلوگرم فولاد مصرف شده.

قدرت و استقامت در این سوله ها به شدت افزایش پیدا کرده، شما میتوانید با مزایا و معایب این سوله ها همچنین توان و قدرت این سوله ها را در صفحه سوله های خرپایی ببینید.

سوله سبک دارای مزیت های بیشماری در مقایسه یا سوله های سنگین است که برخی آن ها را شرح خواهیم داد .

مزایای سوله سبک چیست ؟

سوله سبک را می توان در کاربری های متفاوتی به کار گرفت از سالن های انبار گرفته تا سالن های قدرتمند صنعتی همگی از انواع سوله سبک استفاده می کنند .خرید انواع سوله  در ایران امریست که این روزها با سرعت زیاد به سبک سوله های سبک خرپایی میرود.

کیفیت سوله سبک

سوله سبک دارای کیفیت بسیار بالایی است , معمولا سوله های سبک را با روش خرپایی می سازند چرا که این روش برای ساخت سوله های مستحکم و باکیفیت به کار گرفته می شوند . کیفیت سوله سبک در میان انواع سوله ها مثال زدنی است که این ویژگی موجب شده است تا از این نوع سازه ها در پروژه های عظیم و قدرتمند استفاده شود .

قیمت سوله سبک

از مهم ترین مزیت های سوله سبک می توان به قیمت آن ها اشاره کرد , سوله سبک با هزینه ای بسیار مقرون به صرفه ساخته می شود . قیمت سوله سبک خرپایی بسیار ارزان است و همین هم موجب شده است تا بسیاری کارفرمایان در احداث واحدهای خود از این نوع سازه ها استفاده کنند .

سوله سبک خرپایی چیست ؟

سوله ها را در انواع خرپایی , یو بی ام و تیرورقی می سازند در این بین سوله های خرپایی با نام سوله سبک خرپایی شناخته می شوند که کاربرد های زیادی دارند :

سوله های کشاورزی , سوله های صنعتی , سوله های انبار , سوله های نمایشگاهی و .. از موارد کاربرد سوله سبک خرپایی است چرا که این نوع سوله ها علاوه بر قیمت ارزانی که دارند کیفیت بسیار بالایی هم دارند .

سوله سبک خرپایی با ابعاد دهانه دلخواه ساخته می شوند , سوله سبک خرپایی تا دهانه 170 متر هم بدون ستون میانی ساخته می شوند که این برای سازه هایی که نیاز است با دهانه های بزرگ ساخته شوند ویژگی بسیار مطلوبی است .

سوله سبک خرپایی را می توان به راحتی نصب کرد , نصب سوله سبک با سرعت بسیار بالایی صورت می گیرد و و در مدت زمان کوتاهی پس از ساخت هم آماده نصب و بهره برداری می گردد .

نوع طراحی و ساخت سوله سبک  موجب مقاومت بالای این نوع سازه ها گردیده است , مقاوت سوله سبک بسیار بالا و ایده آل است .