سوله سنتی

سوله ها به دو دسته سنتی و مدرن تقسیم بندی می شوند , سوله های سنتی روش های ساخت قدیمی دارند که در گذشته برای ساخت انواع سازه های فلزی به کار گرفته می شد اما سوله های مدرن را امروزه با متدهای روز سوله سازی می سازد که دارای مزیت های و قابلیت های خاص خود هستند. البته امروزه هم سوله های سنتی یا همان سوله تیرورقی یا به صورت نو ساخته و به مشتری تحویل داده می شود و یا به صورت دست دوم و کارکرده به فروش می رسد . شما میتوانید در صورت نیاز به اطلاعات سوله دست دوم سنتی ( تیرورقی ) روی کلمه سوله دست دوم کلیک فرمایید.

وزن سوله سنتی

وزن سوله سنتی یا همان سوله تیر ورقی یکی از بزرگترین عیب های این سوله ها محسوب میشوند، که در ادامه به این بحث میپردازیم. سوله های سنتی امروزه کمتر طراحی و ساخته می شود چرا که سوله های مدرن بسیاری از ضعف ها و ایرادات این سوله ها را برطرف نموده اند به طور مثال :

سوله های قدیمی تیر ورقی با مشکلات و محدودیت هایی در ابعاد دهانه خود مواجه بودند و برای ساخت این نوع سوله با ابعاد دهانه بزرگ، هم نیاز به صرف زمان بیشتر نسبت به سازه های سبک بود و هم هزینه آنها بشدت بالاتر بود. اما سوله های مدرن را می توان با ابعاد دهانه بزرگ در کمترین زمان ممکن و با حداقل قیمت خریداری کرد .

سوله های سنتی وزن بسیار بالایی داشتند نمونه معروف این سوله ها سوله تیر ورقی است , وزن سوله های تیر ورقی به شدت بالاست به گونه ای که عملا امکان جابه جایی سازه به راحتی و با قیمت پایین نسبت به سوله های سبک وجود ندارد اما سوله های مدرن امروزی بسیار سبک ساخته می شوند و می توان آن ها را به راحتی و با کمترین هزینه به محل جدید انتقال داد.

مقطع مورد استفاده در سوله تیرورقی، ورق سیاه میباشد. در این سوله ها با توجه به قدمت آنها و بروز نبودن نوع سازه با توجه به پیشرفتهای علم مهندسی سازه ، هرچه قدر که دهانه سوله عریضتر شود ار ورق های قطور تر و بزرگتر استفاده میشود که این موضوع باعث میشود که وزن این سازه ها به صورت غیر منطقی بالا رود، این موضوع باعث میشود که قیمت این سوله ها بشدت گران شود.

حال با توجه به این موارد واقعا ساخت سوله تیر ورقی به هیچ عنوان و با توجه به قیمت بالای فولاد پیشنهاد نمی شود.

بحث کیفیت در سوله ها بسیار اهمیت دارد که سوله سنتی در مقایسه با سوله های مدرن امروزی کیفیت چندان چشمگیری هم ندارند در مقایسه با قیمت بالای سوله های سنتی استحکام و دوام آن ها چندان خوب نیست که از نقاط ضعف این نوع سوله ها به شمار می رود .

پیشنهاد میشود که در مورد سوله های سبک هم مطالعه ای داشته باشید. برای این مهم روی کلمه سوله خرپایی سبک کلیک فرمایید.

سوله سنتی دست دوم

سوله های سنتی و یا سوله مدرن را هم حتی می توان به صورت دست دوم تهیه کرد , سوله های دست دوم معایبی نسبت به سوله های نو دارند :

قیمت سوله های دست دوم از کیفیت کمتری برخوردار هستند که البته با خرید سوله سبک خرپایی می توان صاحب سازه ای باکیفیت و در عین حال ارزان قیمت شد . اگر کیفیت سوله برای شما اهمیت دارد توصیه می شود سوله نو را خریداری کنید . برای بررسی قیمت سازه های سبک روی کلمه قیمت سوله کلیک فرمایید.

سوله های دست دوم دقیقا مطابق با نیاز مشتری نخواهد بود , خریدار نباید برای خرید سوله سنتی دست دوم وسواس به خرج دهد چرا که سوله های دست دوم سازه های از پیش ساخته شده ای هستند که تنها می توان برخی ایرادات و خرابی های آنان را تعمیر کرد متراژ و ویژگی های کلی آن ها تغییر ناپذیر است .

متاسفانه برخی فروشندگان غیر مجاز سازه های بی کیفیت خود را در قالب سوله های دست دوم مرغوب و مستحکم به فروش می رسانند خریدار هم با مشاهده دفترچه محاسبات سوله راضی به خرید سازه می گردد با این گمان که سوله سنتی های دست دوم باکیفیت و با دوام خواهد بود اما غافل از اینکه دفترچه محاسبات تقلبی بوده و سوله هم دوام چندانی نخواهد داشت .