کاربری سوله

از پارامترها و فاکتورهای مهم در سوله ها می توان به کاربری آن ها اشاره کرد , هر مشتری که قصد خرید سوله را دارد بر اساس نوع نیاز خود یکی از انواع سازه ها را انتخاب می کند از این رو سازندگان سازه ها را در انواع و اقسام گوناگونی طراحی و تولید می کنند تا مطابق خواست و نیاز تمامی اقشار و مشاغل صنعتی و غیر صنعتی واقع شود .

اجزا و کاربری سوله

سوله ها از قطعات سازنده سوله و اجزای مختلفی تشکیل می شوند که هریک از این قطعات یکسری وظایف را در استحکام و کاربری سوله به عهده دارند , اجزا سوله شامل موارد زیر است :

 • قاب اصلی
 • پرلین
 • استرات
 • رفتر
 • ستون
 • سگراد
 • پیچ و مهره
 • سینه بند
 • سایبان
 • وال پست
 • بادبند
 • مهارکش

که نوع طراحی و ساخت هریک در انواع سوله ها متفاوت است.

شما عزیزان میتواننید با مطالعه صفحه * معرفی انواع سوله * با انواع روش ساخت سوله آشنا شوید و سپس تصمیم بگیرید که کدام نوع سوله برای شما و کاربری شما بهتر است.

کاربری سوله

از سوله ها در ساخت سالن های ورزشی , سالن های مرغداری , سوله های انبار , سالن های نمایشگاهی، سالن سردخانه و .. استفاده کرد .

سالن های ورزشی

از مواردی که سوله در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به سالن های ورزشی اشاره کرد , سوله های ورزشی نیاز به دهانه های بزرگی دارند که دیگر سازه های فلزی قادر به رفع این نیاز نیستند از این رو بهترین انتخاب در این کاربری سوله سبک خرپایی است .

سوله ها را می توان با ابعاد دلخواه ساخت , سوله های ورزشی را می توان با متراژ های مختلفی خریداری کرد . منظور از سوله های ورزشی استادیوم ها , سالن های ورزشی و .. است .

سالن های مرغداری

سوله های مرغداری دارای قابلیت ها و ویژگی های خاصی هستند به طور مثال مجهز به سیستم های تهویه و ورودی هوا هستند تا هوای داخل سالن برای پرورش طیور سالم و تازه باشد .

از دیگر خصوصیات سوله های مرغداری می توان به سیستم های گرمایش و سرمایش آن ها اشاره کرد تا در فواصل گرما و سرما هوای داخل سالن مطلوب باشد در غیر این صورت ممکن است باعث تلف شدن طیور شود و خساراتی را بار بیاورد .

سوله انبار

بسیاری از مشاغل صنعتی و غیر صنعتی نیاز به انبار دارند , انبار نگهداری محصولات کشاورزی , انبار نگهداری محصولات صنعتی , انبارهای تعمیر و نگهداری ماشین آلات صنعتی و کشاورزی و ..

سوله های انبار را با کیفیت های بالایی می سازند چرا که محصولات و سرمایه یک مجموعه در آن نگهداری می شود , در ساخت سوله های انبار از روش خرپایی استفاده می شود چرا که نه تنها کیفیت سوله را افزایش می دهد بلکه موجب سبک تر شدن سازه نیز می گردد .

سالن های نمایشگاهی

سوله را با ظواهری متنوع می سازند از این رو می توان در موارد متعددی از آن ها استفاده کرد , لازم است که ساختمان های نمایشگاهی و یا تالارهای پذیرایی , سالن های همایشات و کنفرانس ها با معماری زیبایی ساخته شوند که در این موارد هم می توان سوله خرپایی را انتخاب کرد زیرا این سوله ها را میتوان در طرح های مختلفی بنا کرد.

سوله ها خرپایی فضایی به عنوان سازه هایی سبک در محیط های دانشگاهی , ساختمان شورا , انجمن های علمی و .. مورد استفاده قرار گرفته می شوند که ابعاد و نوع آن ها بستگی به سلیقه و نظر مشتری دارد .

در تمامی موارد بالا و در بسیاری از کاربری های دیگر می توان از سوله ها استفاده کرد , دلیل پراستفاده بودن سوله ها نوع طراحی و ساخت آن هاست که طراح و مهندس مجموعه نقشی مهم در این باره دارد .

طراحی سوله

مجموعه های زیادی در زمینه ساخت سازه های فلزی فعالیت می کنند اما ساخت و طراحی سوله ها تخصصی تر بوده و نیاز به مهارت و دانش بالایی دارد , پارامترهای زیادی هم در این باره تاثیر گذار هستند که به شرح برخی از آن ها می پردازیم :

 • جرثقیل

سوال مهم و اساسی در طراحی سوله این است که آیا قرار است جرثقیلی در سوله نصب شود ؟ اگر آری چه نوع جرثقیلی با چه تناژی ؟

 • بار سوله

بارهای زیادی به سازه وارد می شود که در طراحی بایستی به آن ها توجه کرد . بار برف , بار جرثقیل , بار زلزله , بار باد , بار مرده و ..

 • نوع سوله

سوله های خرپایی , سوله های یو بی ام و سوله های تیرورقی هر کدام دارای طرح ها و نقشه های متفاوتی هستند که نوع سازه را خریدار تعیین می کند .

این موارد و بسیاری فاکتورهای دیگر در طراحی سازه نقش دارند و عدم توجه کافی به آن ها سبب زیان هایی در مرحله ساخت و بهره برداری می گردد .

برای اینکه سوله دقیقا مطابق با کاربری باشد لازم است خریدار تمامی نکات گفته شد در بالا را مدنظر داشته باشد و با راهنمایی های مشاورین مجموعه اقدام به خرید سازه نمایند .