آیا سوله سبک مقاومت دارد؟

ما در این مقاله قرار است که پاسخی به زبان ساده در رابطه با سوال، آیا سوله سبک مقاومت دارد؟ ، را برای شما دوستان بازگو کنیم و شما را با صفر تا صد ساخت سوله سبک و آیین نامه ها و استانداردهای این نوع سازه موارد مهمی را مطرح کنیم، پس با ما همراه باشید تا به پاسخ سوال خود برسید.

قبل از شروع مطالب این نکته را خاطر نشان کنم که هرجا در این مقاله به اسم سوله خرپایی رسیدید ، بدانید که سوله خرپایی همان سوله سبک میباشد و فرقی بین این دو نیست.

اولین نوع سوله که مورد بهره برداری قرار گرفت، سوله های تیر ورقی بود که متاسفانه بعد از گذشت بیش از ۷۰ سال هنوز در ایران طرفداران بسیاری دارد. حال چرا میگویم متاسفانه؟

دلیل این تاسف این است که زمانی که سوله های تیر ورقی ابداع شد عملا هیچ کامپیوتر و نرم افزارهای محاسباتی وجود نداشت و عملا تمام محاسبات یک سازه در بهترین حالت دستی انجام میشد و این کار روزها زمان میبرد. در آن زمان مقاطع و اشکال فولادی به شکل الان وجود نداشت و فقط ورق فولاد تولید میشد، و در واقع خبری از پروفیل ها و تنوع امروزه در تولید فولاد وجود نداشت، برای همین برای ساخت سوله اجبار به ساخت سوله تیر ورقی بود که عملا در این سوله ها به دلیل نبود مقاطع و نرم افزارهای کامپیوتر به صورت غیر بهینه و بسیار سنگین این سوله ها ساخته میشد.

برای ساخت این سوله ها هر چقدر که دهانه و بارهای جانبی بیشتر میشد مهندسان مجبور بودند از مقاطع قطور تر و بزرگتر استفاده کنند که در نهایت وزن سازه به هیچ عنوان سبک نمیشد.

این در صورتی است که به هیچ عنوان در سوله سبک خرپایی این وضعیت وجود ندارد و عملا در این نوع سوله از فولاد بسیار کمتری استفاده میشود، اما آیا سوله سبک مقاومت دارد یا خیر؟

مقاومت سوله سبک

بله در واقع مقاومت سوله سبک بسیار بالاتر از نوع قدیمی یعنی تیر ورقی میباشد، اما چطور این امکان دارد؟

در سوله های سبک از مقاطع پروفیلی استفاده میشود و با توجه به مهندسی پیچیده در این نوع سازه عملا با آرایش و نوع چیدمان فولاد میتوان با فولاد کمتر به مقاومت های بسیار بالاتر رسید.

برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید حتما ویدئوی بالا را مشاهده کنید تا تفاوت مقاومت سوله سبک را به تیر ورقی مقایسه کنید.

توجیح اقتصادی سوله خرپایی

توجیح اقتصادی سوله خرپایی بسیار بالاتر از سوله تیر ورقی میباشد که شما میتوانید با دیدن مقاله قیمت سوله سبک از قیمت های هر متر مربع آن در دهانه های مختلف باخبر شوید

برای دیدن این مقاله و لیست قیمتهای سوله سبک لطفا بر روی کلمه سوله سبک کلیک کنید

سوله های سبک خرپایی دارای ویژگی های بسیار متعددی نسبت به سوله های قدیمی دارد از جمله:

  • محدود نبودن در اجرای دهانه ( به این معنا که مقاومت سوله سبک در دهانه های بسیار بزرگ حتی بیش از ۱۰۰ متر ، و بدون ستون میانی، همچنان کافی و کاملا استاندارد میباشد ، این در صورتی است که به هیچ عنوان سوله های سنگین قدیمی ،چنین ویژگی ندارد.)
  • پیچ و مهره ای بودن سازه ( که باعث سهولت در مونتاژ و دمونتاژ سوله میگردد و عملا قابلیت جابجایی آن را به دفعات مکرر مهیا میکند)
  • قابلیت نصب انواع جرثقیل های سقفی با هر تناژی
  • سرعت نصب بالاتر
  • هزینه بسیار بسیار پایینتر نسبت به نوع تیر ورقی
  • و بسیار مزایای دیگر…
سوله سبک

سوله خرپایی

و اما در خرید این نوع سوله ها باید به چه نکاتی رعایت کرد؟ ( این موضوع بسیار مهمی است که اگر اطلاعات کافی در این رابطه نداشته باشید، بسیار آسیب پذیر میشوید پس لطفا برای مطالعه این موارد بر روی کلمه خرید سوله کلیک فرمایید. )

راهکار پایین تر آوردن قیمت تمام شده

یکی از راهکارهای پایین تر آوردن قیمت تمام شده صفر تا صد سوله خرپایی استفاده از پوشش سقف یو پی وی سی میباشد، این نوع پوشش به نسبت بقیه پوشش های سقف مقاومت بالایی دارند و همچنین قیمت پایینتری نیز دارد. به عنوان مثال اگر نوعی از این ورق را که بسیار عایق خوبی میباشد و میتواند تا ۳۰ درجه اختلاف دما ایجاد کند را با مورد و محصول مشابه آن که ساندویچ پانل میباشد را از لحاظ قیمت مقایسه کنیم، میتوان فت که حداقل ۲۰۰.۰۰۰ تومان در هر متر مربع آن صرفه جویی در قیمت میشود…!

ورق ذوزنقه ای یا شادولاین

ورق upvc با طرح ذوزنقه ای

برای اطلاعات بیشتر در باره این محصول لطفا بر روی لینکی که در پاراگراف قبلی برای شما گداشته بودیم کلیک کنید تا به این مقاله در باره این نوع پوشش سقف هدایت شوید.

همچنین برای شناخت ساندویچ پانل بر روی کلمه ساندویچ پانل چیست کلیک کنید