انواع سوله

انواع سوله

سوله ها سازه هایی کاربردی هستند که عمدتا در صنعت به کار گرفته می شوند , این سازه های فلزی دارای انواع مختلفی هستند که هریک مناسب به جهت کاربری خاصی است , سوله ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند :

 • سوله های یو بی ام
 • سوله های تیرورقی
 • سوله های خرپایی

ما در این مقاله قصد داریم انواع سوله ها و ویژگی های آن را شرح دهیم .

سوله های یو بی ام

سوله هایی مدرن و امروزی محسوب می شوند که توسط دستگاه ها و تجهیزاتی مدرن و دقیق طراحی و تولید می شوند , این نوع سوله ها از ورقه های فولاد تولید شده و به همین دلیل هم از مقاومت و استحکام مطلوبی برخوردار هستند .

سوله های یو بی ام به صورت قوسی شکل ساخته می شوند و همین هم عایق بندی بالای این سازه ها را موجب می شود , این نوع سوله ها در مقایسه به سوله های قدیمی تری چون تیرورقی کاربردی تر می باشند .

سوله های تیرورقی

قدیمی ترین روش ساخت سوله و سازه های فلزی تیرورقی است , در این نوع سوله ها هم از ورقه های فولاد استفاده شده که توسط پیچ و مهره به هم بسط داده می شوند .

متریال اصلی این نوع سوله های سنتی فولاد است به همین دلیل هم قیمت آن به قیمت فولاد در بازار بستگی دارد , عمدتا سوله های تیرورقی با قیمت بالایی به فروش می رسند و امروزه با توجه به انواع سوله های مدرن تر و ارزان تر کم تر از این نوع سازه ها استفاده می شود .

سوله های خرپایی

به جرات می توان گفت بهترین نوع سازه های فلزی موجود در بازار ایران و حتی جهان سوله های خرپایی هستند , این سوله ها با حداکثر کیفیت و حداقل قیمت سهم قابل توجهی از سازه های فلزی را به خود اختصاص داده اند .

در تولید سوله های خرپایی از کمترین فولاد استفاده شده است از این رو وزن سازه ها بسیار کاهش یافته و به طبع قیمت تمام شده ی سوله نیز کاهش می یابد , روش به کارگرفته شده در ساخت سوله های خرپایی امروزی تر و مدرن از روش های تیرورقی است و ابزارآلات به کار رفته در تولیدشان مجهزتر و بسیار پیشرفته تر می باشد .

از دیگر مزیت های این نوع سوله ها می توان به دهانه ی بزرگ آن ها اشاره کرد که در مقایسه با دو نوع سوله ی قبلی امتیازی مثبت محسوب می شود .

اجزای انواع سوله

سوله ها از قطعات و اجزای متنوعی تشکیل شده اند و هر یک از انواع سازه ها هم دارای قطعات مختص خود است , اما به طور کلی در بسیاری اجزا مشترک هستند که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت .

اجزای سوله

 • وال پست
 • قاب های اصلی
 • مهاربند
 • استرات
 • تکیه گاه جرثقیل
 • سینه بند
 • لاپه
 • پی

وال پست

منظور از وال پست همان ستون هایی می باشد که در انتها و ابتدای سوله قرار می گیرند , این ستون ها که ستون های فرعی سازه هستند با کاهش سطح بادگیر ستون های اصلی مانع از فشار زیاد بر این قطعات می گردند . وال پست به صورت عرضی در سالن قرار داده می شوند و پست بند برای دیوارهای سازه را ایجاد می کند .

قاب اصلی

قاب اصلی سوله شامل تیرها و ستون های سازه ها هستند که برش داده شده و بر اساس نقشه ی سازه به هم متصل می گردند , تیر اصلی در قاب اصلی همان رفتر است که نقش مهمی در استحکام و مقاومت سوله دارد . ستون ها از پایین به صفحه ستون و از بالا به رفتر ها به وسیله ی اتصالات فلنجی جوش داده می شوند .

مهاربند

برای افزایش سختی لوله هااز اجزایی به نام مهاربند استفاده می شود و به صورت طولی و گاهی هم عرضی در سازه استفاده می شود , انواع مهاربند شامل قائم و سقفی است که طراحی آن ها به نوع سازه بستگی دارد .

استرات

اتصال دو قاب موازی در سازه بر عهده استرات است , استرات در سوله همانند یک تکیه گاه عمل کرده و نیروها را به صورت متقاون به اجزا انتقال می دهد .

سینه بند

در قسمت هایی که بال زیرین تحت فشار است سینه بند از کمانش پیچشی جانبی بال تیر اصلی قاب جلوگیری می کند , سینه بند از نبشی و ورق ساخته می شود و یکی از اجزای مهم سازه می باشد .

لاپه

پوشش سقف و دیواره ها به وسیله لاپه به یکدیگر متصل می شوند و در دو نوع لاپه سقفی و لاپه دیواری موجود می باشند , نام دیگر لاپه پرلین است .

پی

پی های جداگانه ای که توسط کلاف هایی که عملکرد کششی دارند به ستون های سوله متصل شده و در برخی موارد هم که لازم باشد ظرفیت پی افزایش یابد به آن برشگیر اضافه می شود .

فروش سوله در تهران

سوله دست دوم نیاز روز

 

توسط |2019-04-20T11:19:39+00:00سپتامبر 11th, 2018|

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه