دفترچه محاسبات سوله + قرارداد سوله

دفترچه محاسبات سوله

گام چهارم     خب رسیدیم به بخش دفترچه محاسبات سوله ، در این گام شما با دفترچه محاسبات سوله آشنا میشوید و از اهمیت آن باخبر میشوید ، و بعد از این به مرحله قرارداد نوشتن برای ساخت سوله میرسیم که بسیار بسیار بخش مهمیه. تمامو ریز و بم قراردادرا به شما میگوییم تا کمکی کرده باشیم که این بازار را بهتر بشناسید و از کلاهبرداران دور باشید، زیرا احتمال آن زیاد است که اگر اطلاعات کافی نداشته باشید سر شما کلاه گذاشته شود. پس با ما همراه باشید.

ویدئوی آموزشی درباره دفترچه محاسبات و تنطیم قرارداد ( فقط در چند دقیقه )👇👇👇👇 

اما قبل از شروع :

شما در گام چهارم وپنجم ساخت سوله هستید ، اگر گام اول و دوم که مربوط به بهتربن ابعاد برای سوله و جرثقیل هست ، و همچنین گام سوم که مربوط به انواع سوله و معایب و مزایای آنها هست را مطالعه نکرده اید  ، توصیه میکنم برگردید و حتما مطالعه فرمایید.

دفترچه محاسبات سوله چیست؟

اگر بخواهم خیلی عامیانه و ساده جواب سوال : ( دفترچه محاسبات سوله چیست ؟ ) را بدهم باید اینطور بگویم که ؛

وقتی یک مهندس طراح و یا یک شرکت سوله سازی با توجه به موقعیت مکانی شما و ابعاد مورد تقاضای شما ، سوله یا سازه ای را طراحی میکند ، باید یک مشخصات فنی در مورد سازه به شما بدهد.

مشخصات فنی شامل محل اجرای سوله ، ابعاد کامل سوله ، کاربری  سوله ، تعداد طبقات سوله ، میزان مقاومت در بارهای مرده ، بار جرثقیل ، بار باد ، بار برف و بارگذاری های ثقلی و جانبی ، متریال مصرفی برای ساخت سوله ، نرم افزارهای استفاده شده برای طراحی نقشه، جزئیات سقف و تیر ریزیها و ….. میباشد. که ، طبق نقشه های سوله مشخص میشود. تمامی این مشخصات را در قالب چندین برگه که در اصطلاح به آن دفترچه محاسبات سوله میگویند به شما تحویل میدهند.

اهمیت دفترچه محاسبات سوله 

اهمیت دفترچه محاسبات سوله بسیار زیاد است ، وقتی شرکت سوله ساز قبل از شروع ساخت سوله ، دفترچه محاسبات سوله را به شما تسلیم نمود شما باید در این مرحله دفترچه محاسبات سوله را به سازمان نظام مهندسی ببرید و در آنجا به کارشناسان ارائه بدهید تا آنها به شما بگویند که آیا ، این سازه یک سازه استاندارد هست یا خیر.

اگر سازه ای استاندارد نباشد ممکن است بعد از ساخت مشکلات بزرگی برای شما ایجاد کند. از جمله یکی از این مشکلات نشست کردن سوله میباشد که مثلا ممکن است ، با بارش یک برف سنگین ، ستونها توان ایستادگی را نداشته باشند و سوله در هم فرو بریزد، و یا با یک باد سنگین سقف سوله مورد آسیب جدی قرار  گیرد.

نکته: دارا بودن دفترچه محاسبات سوله به تنهایی با ارزش نیست ، دفترچه محاسبات سوله وقتی ارزش دارد که از طرف مراجع ذیصلاح تایید شود. نکته دیگر: دفترچه محاسبات یک سوله دست دوم با توجه به منطقه اجرای اولیه خودش صادر شده و ممکن است در یک منطقه دیگر ارزش خود را از دست بدهد و در نهایت منجر به خراب شدن و خسارات فراوان شود.

دانلود فایل PDF ( نمونه ای از دفترچه محاسبات سوله )

به سوله ساز ها اطمینان نکنید!!!!

نحوه نوشتن قرارداد صحیح برای ساخت سوله

گام پنجم     نکته بسیار بسیار مهم دیگر نحوه نوشتن قرارداد صحیح برای ساخت سوله میباشد که با دانستن نکات ریزی که در آن هست باعث میشود که شما هیچ آسیبی در نوشتن قرارداد برای ساخت سوله نبینید.

 1. نوشتن قرارداد سوله برای ساخت و اجرای اسکلت فلزی باید شامل : ( طراحی – خرید مصالح – ساخت – رنگ آمیزی و اتصالات سازه ( پیچ و مهره و مهارکش) و نصب سازه در محل باشد.
 2. در قرارداد سوله باید در نظر بگیرید که اجزای کامل اسکلت فلزی به طور کامل مشخص شود. ( بیس پلیت – فریم های ستون و سقف – وال پست – استرات – تیر ریزی سقف و بادبند کشی کامل ستون و سقف ) باشد.

بند شماه ۱ و ۲ بسیار پر اهمیت میباشد زیرا:

یکی از مرسوم ترین راه های کلاهبرداری قانونی همین بند ۱ و ۲ است. بصورتی که شرکت سازنده در قرارداد هیچ اسمی از اجزای سوله به میان نمی آورد و قطعا شما هم به علت عدم آگاهی از ریز و بم ساخت سوله ممکن است این اشتباه را انجام بدید. کمی بیشتر توضیح میدهم که چطور ممکن است این عمل انجام شود.

مثال:

فرض کنید برای یک سوله با ابعاد مشخص با شرکت نوین سوله تماس میگیرید و به عنوان مثال شرکت نوین سوله با در نظر گرفتن تمام اجزای سوله ( بیس پلیت – فریم های ستون و سقف – وال پست – استرات – تیر ریزی سقف و بادبند کشی کامل ستون و سقف ) و با در نظر گرفتن : (طراحی – خرید مصالح – ساخت – رنگ آمیزی و اتصالات سازه ( پیچ و مهره و مهارکش) و نصب سازه در محل به شما قیمت ۲۰۰ هزار تومان را پیشنهاد میدهد، بعد از این شما با شرکت دیگری تماس میگیرید و آن شرکت به شما قیمت ۱۵۰ هزار تومان را به عنوان قیمت سوله پیشنهاد میدهد. در اینجا شما طبیعتا شرکتی را انتخاب میکنید که قیمت پایین تری داده است ( ۱۵۰ هزار تومان )

شما قرارداد را با همین قیمت میبندید، در این قرارداد شرکت سازنده اسمی از وال پس ، استرات ، باد بند کشی کامل ، تیر ریزی سقف  نزده و شروع به ساخت سوله میکند و در نهایت وقتی که تسویه حساب کامل شد به شما میگوید: باید استرات هم بزنی + باد بند ، والپست و تیر ریزی سقف!!!  و قیمت اینها در هر متر میشود ۱۵۰ هزار تومان!!

از آنجایی که در قرارداد هم اسمی از این اجزا به میان نیامده بود قطعا حق شکایت ندارید و از آنجایی هم که شرکت های دیگر سوله نیمه کاره را برای تکمیل قبول نمیکنند شما مجبور میشوید که دوباره برای تکمیل سوله قرارداد را با همان شرکت ببندید و این بار متری ۱۵۰ هزار تومان دیگر بپردازید. و به جای بستن قرارداد ۲۰۰ هزار تومانی با یک شرکت معتبر مثل نوین سوله، شما ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کردید به یک شرکت….

راه حل:

در زمان قیمت گرفتن بند ۱ و ۲ را لیست کنید و سپس قیمت بگیرید و در نهایت اینها را در قرارداد هم بیاورید.

۳- در قرارداد سوله مشخص شود که هزینه حمل و کرایه جرثقیل هنگام نصب با شرکت سازنده سوله است یا کارفرما.

۴- در قرارداد سوله وزن و ابعاد سازه باید غید شود.

۵- باید در قرارداد سوله قید شود که کل مراحل ساخت و متریال مصرفی باید طبق دفترچه محاسبات سازه باشد.

نکته مهم در مورد بند ۵ :

فولاد ها در بازار با گرید های مختلفی عرضه میگردند، یکی از راه کار های قیمت پایین تر دادن این است که مثلا بجای فولاد st7 از فولاد با گرید st33 استفاده شود. اصولا نباید برای ساخت سوله از st33 استفاده کرد چون این فولاد ماهست نرم تری دارد. ( پس به نوع فولاد حتما دقت کنید )

نکته دیگر شرکت تولید کننده فولاد میباشد، فولاد مصرفی باید از شرکت های معتبر مثل فولاد مبارکه اصفهان باشد. شرکت هایی هستند که فولاد های بی کیفیتی میسازند و اینها میتوانند ین ۰ تا ۱۰۰۰ تومان در هر کیلوگرم تفاوت قیمت داشته باشند. راه حل : ( پس تاکید کنید و بپرسید فولاد از کجا خریداری میشود، اما بهترین راهکار این است که فولاد را خود شما تهیه کنید و به سوله ساز بجای پیش پرداخت تحویل دهید.

یکی دیگر از دلایلی که میگویمحتما از شرکت های معتبر فولاد را تهیه فرمایید این است که، شرکت هایی هستند که ورق هایی با ضخامت های کمتر تولید میکنند، مثلا ورق با ضخامت ۷.۵ تولید میکنند و بجای ۸ میلیمتر به فروش میرسانند، طبیعتا این کار میتواند وزن کل را تغییر دهد و قیمتها را برای شرکت سازنده پایین آورد و به شما وزن را بالاتر اعلام کنند.

راه حل:

در زمان بارگیری سوله از کارخانه به محل شما و در هنگام وزن کردن نهایی نماینده ای را بفرستید که وزن های باسکول را چک کند و مطمئن شوید وزنها را دستکاری نمیکنند.

۶- در قرارداد سوله می بایست قیمت هرکیلوگرم مصالح فلزی ( پروفیل یا ورق ) و هر کیلو اجرت که شامل ( طراحی – اجرا – ساخت – رنگ آمیزی – نصب سازه در محل – اتصالات سازه( پیچ و مهره و مهارکش ) مشخص شود

۷- قیمت کل هم در قرارداد سوله مشخص شود.

نوشتن قرارداد سوله به دو حالت متری یا وزنی

نوشتن قرارداد سوله به دو حالت متری یا وزنی است ، که شما باید یکی را انتخاب کنید و یا اگر شرکت سازنده حق انتخاب به شما نداد باید تبصره هایی بیاورید که به شما آسیبی نرسد.

۱- قرارداد سوله بصورت وزنی:

مثال:

در قرارداد سوله به صورت وزنی ، شرکت سازنده سوله به شما به صورت تغریبی وزنی را اعلام میکند که مشخص میشود ساخت سوله شما در هر متر چند کیلوگرم میشود.  و سپس قیمت هر کیلوگرم مصالح و هر کیلوگرم اجرت را مشخص میکند.

مثال:

( فرض کنید که میخاهید یک سوله سبک خرپایی بسازید با دهانه ۳۵ متر طول ۱۰۰ متر و ارتفاع ۷ ) 

وزن هر متر مربع ساخت سوله شما ۲۵ کیلوگرم میشود ، که قیمت پروفیل به ازای هر کیلوگرم ۵،۱۰۰ و اجرت ساخت هر کیلوگرم ۱،۸۰۰ میباشد

جمع هر کیلوگرم مصالح و هر کیلو اجرت میشود = ۶،۹۰۰ تومان

مساحت کل سوله شما = ۳۵۰۰

وزن هر متر ۲۵ کیلوگرم

وزن کل سازه = ۲۵ *۳۵۰۰ = ۸۷،۵۰۰ کیلوگرم

قیمت کل ساخت و نصب میشود ( وزن کل سازه * جمع قیمت هر کیلوگرم مصالح و اجرت )

قیمت کل = ۸۷،۵۰۰  * ۶۹۰۰ =  ۶۰۳،۷۵۰،۰۰۰ تومان هزینه ساخت و نصب در محل

نکته بسیار بسیار مهم در مورد قرارداد وزنی سوله:

وزن اعلامی از طرف هر شرکت سازنده به صورت تغریبی هست و ممکن است در نهایت سازه کمی سبک تر و یا کمی سنگینتر شود .

بعضی شرکت ها هستند که زمان صحبتهای اولیه وزن را بصورت خیلی غیر اصولی پایین اعلام میکنند تا در پیش فاکتور قیمت تمام شده پایین بیاید و شما را ترغیب کنند که فقط با آنها قرار داد ببندید و بعد در قرارداد ، بندی را میگذارند که اگر سازه در نهایت با وزن بیشتری ساخته شد، کارفرما موظف است به اضای هر کیلو اضافه تر شدن  مبلغ هر کیلوگرم مصالح + هر کیلو اجرت را به شرکت سازنده بدهد و یا برعکس این هم صادقه که : سازه در نهایت سبک تر از وزنی که اعلام کرده بودند ساخته میشود و در اینجا هیچ مبلغی طبق قرار داد به کارفرما عودت داده نمیشود !!!!!! ( نوعی کلاهبرداری قانونی )

بودند و هستند شرکت هایی که بعد ساخت تا ۲۵٪ بیشتر از صحبت اولیه با کارفرما ، به صورت کاملا قانونی پول گرفتند ( پول زور )

راه حل :

خب در این شکی نیست که ممکن است در نهایت وزن سازه کمی از پیش بینی اولیه بیشتر و یا کمتر شود ، اما شما باید تبصره ای را در قرار داد قرار دهید و بگویید:

 1. اگر در نهایت وزن سازه کمتر شد شرکت سازنده می بایست مابه تفاوت وزنی را اعم از اجرت و مصالح به کارفرما عودت دهد.
 2. اگر وزن سازه بیشتر از صحبت اولیه شد کارفرما فقط باید قیمت مصالح فولادی ( فقط مصالح فولادی ) را پرداخت کند و برای اجرت ( ساخت – نصب – رنگ آمیزی – پیچ و مهره و کلیه اتصالات ) هیچ مبلغی به شرکت سازنده پرداخت نمیکند.

شرکت نوین سوله تمام این موارد را برای نوشتن قرار داد رعایت میکند.

۲- قرار داد سوله به صورت متری

در قرار داد متری ، شرکت سازنده سوله به صورت متری قیمت به شما اعلام میکند اگر وزن سازه بالاتر رود هیچ مبلغی نباید از شما بیشتر بگیرد و اگر هم که وزن پایین بیاید ( نهایتا بین ۱ تا ۱.۵ کیلوگرم در هر متر ) در صورتی که در محاسبات سوله و استحکام سوله خللی وارد نشود نیز هیچ مبلغی به شما عودت داده نمیشود.

امید واریم که مطالب مفیدی را به شما ارائه داده باشیم. پیشنهاد میکنیم که اگر به صورت گام به گام مطالب ما را مطالعه نکرید لطفا از طریق لینکهای زیر به گامهای ما باز گردید.

همچنین بخوانید:

گام اول و دوم : ساخت سوله و جرثقیل

گام سوم :معرفی انواع سوله و معایب و مزایای آن

قیمت سوله دست دوم

توسط |2019-06-04T00:41:39+00:00فوریه 1st, 2019|

در باره نویسنده :

9 نظر

 1. احمد احمدی فوریه 9, 2019 در 7:25 ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام مطالب مفید و جلب توجهی بود. استفاده کردم . به خصوص در مورد سوله دست دوم. هیشنهاد میکنم در مورد کیفیت انواع ورق های مورد استفاد در ساخت سوله و تولید کنندگان آنها اطلاعاتی درج فرمائید موفق باشید.

  • هومن عسکریان فوریه 19, 2019 در 3:35 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام جناب احمد احمدی عزیز. سپاسگذاریم از لطف و محبت شما. چشم انشالله در روزهای آتی حتما به این موضوع هم میپردازیم.

 2. فرشید مارس 1, 2019 در 7:31 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام ممنون اطلاعات مفید و کاربردی بود.

 3. شیرانی مارس 7, 2019 در 6:23 ب.ظ - پاسخ دادن

  خیلی خوب و سازنده بود . از شما سپاسگزارم .

 4. یوسف موسوی آوریل 8, 2019 در 4:16 ب.ظ - پاسخ دادن

  واقعا ممنونم از اینکه انقدر دقیق راهنمایی کردین

 5. علیرضا آوریل 10, 2019 در 10:22 ق.ظ - پاسخ دادن

  با تشکر
  مفید بود.

 6. معروفی می 15, 2019 در 12:24 ب.ظ - پاسخ دادن

  ممنون از راهنمایی دقیق

 7. محمد رضا ضیایی ژوئن 9, 2019 در 10:54 ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  با مدیریت فروش شرکت جناب عسگریان تماس گرفتم و ایشون با حوصله بسیار بنده رو راهنمایی کرند و وقت گذاشتن می خواستم از این بابت از ایشون و مجموعه نوین سوله تشکر بکنم و آرزوی بهترین هارو برای شما دارم .

  • هومن عسکریان ژوئن 9, 2019 در 11:03 ق.ظ - پاسخ دادن

   جناب محمد رضا ضیایی نیازی به تشکر نیست هرکاری کردیم وظیفه بوده امیدواریم که توانسته باشیم به نیاز شما پاسخ داده باشیم تا شما بهترین خرید را انجام دهید. تشکر از بودنتان
   از اینکه وقت گداشتید و برای ما کامنت گذاشته اید بینهایت سپاسگذاریم

ثبت ديدگاه