ساخت سوله ارزان

ساخت سوله ارزان زمانی حاصل میشود که شما بهترین روش ساخت سوله را برای ابعاد و نوع کاربری خودتان به درستی انتخاب کنید چون قیمت روش های ساخت سوله از لحاظ مصالح و اجرت ساخت باهم تفاوت های زیادی دارند و میشود اینطور گفت که عملا ابعاد سوله شما و همچنین کاربری و حتی محل ساخت شما در انتخاب روش ساخت مناسب برای ساخت سوله ارزان بسیار حائز اهمیت است.

 • چرا قیمت سوله ها با هم متفاوت است ؟

پاسخ این سوال واضح است هر سوله و سازه ی فلزی با توجه به نوع کاربریشان و روشی که در ساخت آن ها به کار برده می شود قیمت متفاوتی هم دارند زیرا ابعاد هر کاربری با هم متفاوت است و قیمتهای مصالح ساخت و دستمزد ساخت سوله در روشهای تیرورقی ، سوله سبک خرپایی ارزن و سوله یو بی ام با هم تفاوت دارد.

شرکت سوله سازی نوین سوله در ساخت سازه های فلزی تمام تلاش خود را در راستای پایین آوردن هزینه های جانبی سوله انجام می دهند.

هزینه های کلی ساخت سوله

 1. هزینه های طراحی اولیه اسکلت فلزی سوله
 2. هزینه های خرید مصالح ساخت سازه
 3. هزینه های حمل ونقل و جابه جایی سوله
 4. هزینه های نصب و اجرای سازه
 • چه عواملی در تعیین هزینه های ساخت سوله ارزان تاثیرگذارند ؟
 1. نصب یا عدم نصب جرثقیل ها
 2. نوع مصالح مصرفی ( که صرفا به روش ساخت سوله مرتبت است، مثلا در سوله تیر ورقی از ورق سیاه استفاده میشود و در سوله سبک خرپایی از پروفیل چهارگوش st37 )
 3. کیفیت مصالح مصرفی .
 4. میزان سطح دانش کادر فنی مجموعه ( به عنوان مثال هرچه که سطح دانش طراحان بالا تر باشد، میتوانند با توجه به تکنیکهای روز، وزن سازه را با توجه به آیین نامه های نظام مهندسی پایین تر بیاورند که در نتیجه در هزینه های مصرف فولاد و دست مزد کاهش های چشمگیری خواهد داشت و در کل باعث ارزانتر شدن قیمت سوله میشود.)
 5. کاربری سوله ( کاربری سوله نقش موثری در انتخاب روش ساخت دارد که میتوان با انتخاب درست باعث ارزانتر شدن و با انتخاب غلط باعث گرانتر شدن سوله میشود.)
 6. تاسیساتی از قبیل گرمایشی ,روشنایی و..
 7. پوشش های به کار برده شده در ساخت سوله ( که شامل سقف و دیوارها میشود.)
 8. وزن سوله ی ساخته شده ( وزن سوله با توجه به دهانه و ارتفاع سوله و همچنین محل اجرای سوله متغیر میباشد. البته مورد چهار هم که در بالا تر به آن اشاره کردیم بشدت موثر است. )

 ساخت سوله سبک ارزان

با مدیریت هریک از موارد بالا می توان تا حد زیادی قیمت های اضافی ساخت و ساز را کاهش داد .نوعی از سوله ها وجود دارند که به دلیل وزن سبکشان و هم چنین روش ساختشان قیمت به صرفه و ارزانی دارند نام این سوله ها ,سوله های خرپایی است .

ساخت این سوله ها با سرعت قابل توجهی انجام می گیرد و مقاومت و استحکام آن ها را تضمین می کند بدیهی است با ساخت این نوع سوله ها می توان به میزان قابل توجهی در هزینه های جاری صرفه جویی نمود . ( محاسبه هزینه ساخت سوله )

مزایای سوله های خرپایی

 1. ثبات و مقاومت بالای سازه ها
 2. همانطور که اشاره شد قیمت پایین سازه ها
 3. اجرای سوله با پهانه های عریض و بدون ستون با وزن های بسیار پایین نسبت به سایر روش ها
 4. سرعت بالای تحویل سازه
 5. باز و بسته کردن قطعات سازه به دفعات ( تجهیزات سوله سازی )
 6. وزن سبک و مطلوب سازه ها
 7. کاهش جابه جایی ها و ارتعاشات سوله ها
 8. بهره گیری از امکانات روز دنیا
 9. بهره گیری از افراد آموزش دیده و متخصص
 10. قابلیت نصب جرثقیل با هر تناژ به این سازه ها
 11. ساخت سوله ارزان با این روش

متریال مصرفی در سازه های سبک خرپایی پروفیل چهارگوش st37 بوده که با مقاطع مثلثی به هم جوش داده میشوند و سپس به وسیله پیچ و مهره به هم متصل میشوند. از سازه های خرپایی به دلیل مقاومت و استقامت بالا برای ساخت استادیوم های ورزشی نیز استفاده میشود و همچنین روش ساخت بدنه هواپیما نیز به همین روش خرپایی است.

همانطور که در مطالب بالا گفته شد در بیشتر ابعادها و کاربری ها سوله های سبک خرپایی بسیار از لحاظ قیمتی به صرفه تر از سایر روش ها تمام میشود و ساخت سوله ارزان محصوصا در دهانه بزرگ صرفا با این روش امکان پذیر است. به عنوان مثال سوله ای با دهانه ۶۰ متر بدون ستون و ارتفاع ۹ متر در شهر کاشان ساخته ایم که وزن این سازه در هر متر مربع حدود ۳۸ کیلو گرم میباشد در صورتی که این سازه را به دلیل دهانه عریضش سوله یو بی ام نمی تواند به اجرا برساند و همچنین اگر بخواهیم این سازه را با روش تیر ورق بسازیم باید حداقل در هر متر مربع ۷۵ کیلوگرم فولاد مصرف کنیم تا بتوانیم سوله ای بسازیم که بتواند به اندازه سازه خرپایی استحکام و استقامت داشته باشد.

نکته جالب این مسئله اینجاست که در ساخت این سازه کلیه آیین نامه های نظام مهندسی دیده شده و دفترچه محاسبات این سازه مورد تائید سازمان نظام مهندسی واقع شده.

پس تا به اینجا فهمیدیم که در دهانه های عریض سازه های خرپایی حداقل ۴۰٪ از سازه های تیرورق ارزانتر میشود.

برای دیدن مشخصات و مزایا و معایب این سوله ها بر روی کلمه سوله سبک خرپایی کلیک فرمایید.

شرکت های سازنده سوله سبک خرپایی

متاسفانه در ایران بسیار محدود هستند شرکت هایی که به صورت اصولی و با دانش روز اقدام به طراحی و ساخت این سازه ها میکنند، تعداد این شرکتها قطعا به تعداد انگشتان یک دست هم نمیرسد. از این رو میتوان گفت بیش از ۹۹٪ سوله سازان در ایران نمی توانند سازه های سبک خرپایی بسازند. به همین دلیل اکثرا نسبت به این سازه ها اطلاعات دقیقی ندارند و شاید در بعضی از موارد نسبت به این سازه ها بدگویی هایی کنند از قبیل:

 • این سازه ها استقامت کافی ندارند
 • اصولی نیستند
 • صنعتی نیستند
 • و……

اما با کمی هوش و تامل این موضوع را در خواهیم یافت که متریال این سازه ها از متریال مصرفی سازه های تیرورق دارای کیفیت برتری هستند از این رو قیمت هر کیلوگرم پروفیل از قیمت هر کیلوگرم ورق سیاه گرانتر میباشد. اما در کل بدلیل وزن های پایینتر در استفاده از فولاد سوله ارزان تر میشود.

تمامی سازه ها باید در زمان طراحی و ساخت تمامی آیین نامه های نظام مهندسی را پاس کنند که این نشان دهنده این است که هر سازه ای اگر بتواند آیین نامه های نظام مهندسی را پاس کند، آن سازه از لحاظ ایمنی ، استقامت و پایداری در مقابل بارهایی مثل بار برف بار باد و زلزله ایمن و مقاوم هستند. حال وقتی که این سازه ها این تاییدیه ها را دارا باشد پس به هیچ عنوان نمی توان گفت که این سازه ها قوی نیستند، آن هم در صورتی که در دهانه های عریض با مصرف نیم از وزن یک سازه تیر ورق میتوان سازه خرپایی تولید کرد که استقامتش حتی بیشتر از سازه تیر ورقی باشد.

نکاتی برای سفارش سوله ارزان؟

در درجه اول باید این نکته را خدمتتان عرض کنم که شما نقش بسیار مهمی دارید که یک سوله گران به دست بیاورید و یا یک سوله ارزان!!!

انتخاب دهانه مناسب میتواند تا ۷۰٪ از قیمت های سازه شما بکاهد و همچنین حتی یک انتخاب صحیح باعث میشود که حتی بعد از ساخت سوله و در هنگام به کار گیری سوله خود برای هر نوع کاربری ، هزینه های کارگری شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد به طوری که در دو سال اول شما میتوانید با سود ریالی ای که از انتخاب ابعاد صحیح به شما رسیده دوباره یک سوله دیگر هم بسازید!!!!!

ما در مقاله ساخت سوله تماما در این مورد صحبت کردیم و به شما آموزش میدهیم که بتوانید یک ابعاد ایده آل برای ساخت سوله خودتان مشخص کنید و با تمام جزئیات توضیح و مثالهایی زده ایم که شما بتوانید کاملا این موضوع را درک نمایید. پس همین الان بر روی کلمه .. ساخت سوله .. کلیک کنید.

همچنین میتوانید برای ساخت سوله ارزان ، مقاله انواع سوله را مطالعه فرمایید تا بتوانید بهترین روش برای احداث یک سوله را برای خود مشخص کنید. برای خواندن این مطالب میتوانید به روی کلمه … انواع سوله … کلیک فرمایید.

چطور به فروشنده های سوله اطمینان کنیم؟

اگر نظر من را میخواهید به طور قطع میگویم که اطمینان نکنید. بنظر من اطمینان کردن کور کوران به دیگران جز آسیب و ضرر برای شما هیچ منفعت دیگری ندارد. تنها راهی که شما را یاری میکند که یک ساخت سوله ارزان را برای خودتان کلیک بزنید، این است که اطلاعات خودتان را در مورد سوله و انواع آن بالا ببرید. ما در صفحات مختلف این سایت نکته هایی را گفته اینم که با رعایت آنها میتوانید از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید و جلوی هرگونه کلاهبرداری را بگیرید. به عنوان مثال در مقاله ساخت سوله صراحتا اعلام کردیم که چطور بعضی از سوله سازان سوله های بسیار ارزان را ارائه میدهند، و یا در قرارداد های وزنی بعضی از سوله سازان چطور میتوانند سره شما کلاه بگدارند، برای دیدن کامل این مطالب شما میتوانید بر روی کلمه ساخت سوله کلیک فرمایید و به اواسط صفحه پیمایش کنید تا به عنوان روند اجرایی در سوله سازی برسید و مطالب آن را مطالعه فرمایید.

همچنین ما در مقاله دیگری به طور مفصل در مورد دفترچه محاسبات سوله توضیح داده ایم و تمامی جزئیات آن را توضیح داده ایم که شما بتوانید دفترچه محاسبات صحیح را از غلط تشخیص دهید. یادتان باشه فقط صرفا به ساخت سوله ارزان توجه نکنید که بقیه مطالب از دستتون خارج شود، سوله با قیمت ارزان همه موضوع نیست. همچنین ما در مقاله دیگر در مورد نوع بستن قرارداد صحبت کرده ایم و در آن کاملا توضیح داده ایم که در قرارداد چه مفادی را رعایت کنید که نتوانند از شما سوء استفاده کنند، برای خواندن این مقاله همین الان بر روی *** نحوه تنظیم قرارداد سوله *** کلیک فرمایید.