ساخت سوله دامداری

یکی از مراحل مهم ساخت سوله دامداری طراحی آن است که باید با دقت و تخصص بالایی صورت پذیرد , که بتوان با در نظر گرفتن تمامی استانداردها ، سبکترین و ارزانترین سوله دامداری را طراحی و تولید کرد.

شرکت ما افتخار دارد که بگوید: ما توانسته ایم با استفاده از طراحان ، مهندسان کارکشته و اساتید دانشگاه ، سوله های دامداری را با در نظر گرفتن تمامی استانداردهای ساخت سازمان نظام مهندسی کشور ، سبک سازی کنیم به تولید رسانده ایم. به عنوان مثال شرکت نوین سوله توانسته است که سوله های دامداری را با دهانه عریض ۳۲ متر را فقط با ۱۹ کیلوگرم فولاد در هر متر مربع بسازد.

یکی از سوله هایی که ساختار مقاوم و ایمن در آن ها مهم است سوله دامداری است , این نوع سوله ها باید در برابر حوادث احتمالی چون زلزله ، طوفان ، برف و … مستحکم باشند . ساخت سوله دامداری عمدتا در خارج شهر صورت می پذیرد تا مشکلات ناشی از نگهداری دام ها گریبان گیر زندگی های شهری نشود , سوله هایی که در حومه شهر ساخته می شوند بدین منظور مناسب هستند و باید در نظر داشت که حریم قانونی فاصله با دیگر دامدارها را رعایت کرد. هرچقدر این فاصله بیشتر باشد سلامت دامها در مقابل بیماری هایی که از سایر دامداری ها شیوع پیدا می کند را بیشتر می توان تضمین کرد.

هزینه ساخت دامداری گوسفندی

هزینه ساخت دامداری گوسفندی به چند بخش تقسیم می شود. که شامل خرید زمین، ساخت سوله ، خرید تجهیزات دامداری گوسفندی، هزینه خرید دامها و هزینه های دامها ( خوراک، پزشکی و…. ) که ما در این بخش صرفا به هزینه ساخت سوله دامداری گوسفندی می پردازیم.

نکته اول در احداث یک سوله برای دامداری گوسفندی تعیین ابعاد مناسب برای تعداد دامها می باشد که شما می توانید از جهاد کشاورزی شهرتان در این باره مشورت بگیرید و با توجه به مقررات آن سازمان ابعاد را مشخص فرمایید، البته ما در جدول پایین مساحت حدودی را با توجه به نوع دامداری مشخص کرده ایم اما به دلیل تفاوت نظر در جهاد کشاورزی در شهرهای مختلف بهتر است که صرفا به این جدول اکتفا نکنید.

هزینه ساخت دامداری گوسفندی صرفا با ابعاد دهانه و ارتفاع و طول سوله مشخص می گردد و همچنین نوع و روش ساخت هم تاثیر زیادی در قیمت دارد. خب مشخصا در مساحت های بالای ۱۰۰۰ متر می توانید از روش خرپایی استفاده کنید.

هزینه ساخت دامداری گوسفندی در روش خرپا بسیار مرقوم به صرفه تر می باشد. یکی از ابعاد های پیشنهادی ما برای راندمان بالاتر و همچنین هزینه های پایینتر استفاده از سوله با دهانه ۳۲ متر می باشد، به صورتی که در این ۳۲ متر یک راهروی ۴.۵ الی ۶ متری در وسط سوله جدا می شود برای تردد ماشین آلات و در مجموع دو طرف این راهرو آغل هایی با دهانه ۱۱.۵ الی ۱۳ متر طراحی می شود. وزن فولاد مصرفی در این روش و این دهانه به حداقل ممکن می رسد و با توجه به تمامی استانداردها وزن سوله بین ۱۷ الی ۲۱ کیلو تعیین می گردد که این مهم می تواند هزینه ساخت دامداری گوسفندی را به شدت کاهش دهد و به حداقل ممکن برساند.

روش ساخت سوله دامداری

بهترین روش ساخت سوله دامداری صنعتی ، شیوه سبک خرپایی می باشد. مقطع تمامی اجزای اسکلت فلزی این نوع سازه ، پروفیل است و می توان سوله های عریض تری را با قیمتهای ساخت سازه پایینتری به ارمغان آورد. البته نکته ای که به آن باید توجه ویژه داشته باشید این است که در این سازه ها ، فقط در مصرف فولاد صرفه جویی نمی شود ، بلکه قیمت تمام شده ساخت دیوار و فونداسیون هم با حالت چشمگیری کاهش پیدا می کند. همچنین در نظر داشته باشید که بعد از ساخت و کامل و شروع بهره برداری ، هزینه های نیروی کارگری را هم برای نگهداری دامها بشدت کاهش می دهد. ما تمامی این مطالب را در مقاله ساخت سوله توضیح کامل داده ایم و با شما سروران گرامی با خواندن آن و مثالهایی که در آن زده ایم، می توانید به گفته های ما ایمان آورید و به طور کامل درک کنین.

اما از روش ساخت دیگری که می توان برای دامداری ها استفاده کرد ، سوله های تیر ورقی می باشد.

قیمت تمام شده این سوله ها فقط برای دهانه های زیر ۱۸ متر مناسب است که البته با ساختن دهانه کوچکی مثل دهانه ۱۸ متر قیمت توام شده شما نسبت به سوله خرپا بازهم بالاتر می رود ، این نکته را هم به یاد داشته باشید که سازه های تیر ورقی سقف های هشتی دارند و اکثرا به صورت جوشی ساخته می شوند‌، اما سوله های سبک خرپایی با پیچ و مهره ساخته می شوند و قیمت و کیفیت مصالح به کار رفته در آن هم به مراتب بالاتر از روش قدیمی و سنتی تیر ورق هست. همچنین سوله دامداری خرپایی قطعا توانسته برای دامداری سیستم تهویه بهتری را ارائه دهد ، زیرا سقفهای آن به صورت قوسی اجرا می شوند.

نکته ای که در اینجا بسیار حائز اهمیت است این است که به هیچ عنوان استفاده از سوله UBM برای ساخت دامداری ها پیشنهاد نمی شود. این روش ساخت می تواند خسارات جبران ناپذیری را به کسب کار شما دامداران گرامی ، وارد کند ، که ما در مقاله ( انواع سوله ) در قسمت سوله های UBM دلیل این صحبتهای مان را با دلیل واضح و به صراحت اعلام کرده ایم. شما می توانید به این مقاله بروید و مطالعه بفرمایید .

همچنین درباره های سوله های دست دوم نیز در مقاله ( سوله دست دوم ) صحبت کرده ایم، اما قبل از مطالعه آن بدانید که با در نظر گرفتن تمامی استانداردهای لازم مدعی هستیم که می توانیم سوله های جدید و با کیفت سبک خرپایی را حتی با قیمتی پایینتر از سوله های دروغین دست دوم به شما ارائه دهیم.

مساحت ساخت سوله دامداری 

مساحت ساخت دامداری ها بر اساس نوع دام و تعداد آنها تعریف می شود که البته ما قبلا در مقاله ی ( ابعاد مناسب برای ساخت سوله گاوداری ) ، توضیحات جامعی در رابطه با ابعاد آن داده ایم و در اینجا قصد داریم بهترین و مناسب ترین ابعاد برای ساخت سوله دامداری ( گوسفند – بز – بره ) را با شما سروران به اشتراک بگذاریم:

مساحت مورد نیاز دامداری

در ضمن این نکته را خاطر نشان می کنم که جهاد کشاورزی در هر شهر ممکن است متراژ های خواص خود را برای دامداری ها اعلام کند و مجوز بدهد، پس بهتر است که فقط به جدول بالا توجه نکنید و حتما حضورا به جهاد کشاورزی استان مربوطه خود مراجعه فرمایید.

از اینکه با ما همراه بوده اید کمال تشکر را داریم. لطفا اگر تجربه ای از ساخت سوله های دامداری دارید یا نکته مهمی را در این باره میدانید، لطفا از قسمت نظرات در پایین همین صفحه با ما و کاربران به اشتراک بگذارید.

همچنین در مورد قیمت سوله هم بخوانید: قیمت سوله