ساخت سوله ورزشی

ما در این مقاله قصد داریم شما را با جزئیات ساخت سوله ورزشی به خصوص ساخت سالن فوتسال آشنا کنیم.

سوله ها در کاربری های متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته می شوند یکی از این کاربری ها ساخت سوله ورزشی است , امروزه دیگر از ساختمان ها سنگین و پرهزینه بتنی استفاده نمی شود سازه های فلزی، و به طور دقیق تر سوله ها در احداث واحدهای مختلفی از جمله سالن های ورزشی به کار گرفته می شوند .

ساخت سوله ورزشی مزیت های خاص خود را دارد چرا که این نوع سازه ها در مقایسه با دیگر انواع سازه هایی که در مصارف صنعتی , کشاورزی , تعمیرگاه ها , نمایشگاه ها و .. به کار گرفته می شوند تفاوت دارند.

اولین قدم برای  بنا کردن سوله ورزشی این است که شما بدانید که قرار است در سالنی که قصد ساخت آن را دارید ، چه ورزشهایی انجام شود. این هدف ابعاد زمین شما را مشخص خواهد کرد.

به عنوان مثال اگر برای ساخت سالن ورزشی بخواهید یک سالن چند منظوره برای ورزشهایی مثل فوتسال ، والیبال ، و بدمینتون داشته باشید ، به این نتیجه می رسید که بزرگترین ابعاد برای سالن فوتسال هست، پس یک قدم به ابعادی که نیاز دارید برای ساختن سالن ورزشی نزدیکتر می شوید.

ساخت سوله ورزشی با سوله سبک

ساخت سوله ورزشی با استفاده از روش سبک خرپایی

ابعاد استاندارد زمین برای ساخت سالن فوتسال :

برای مسابقات بین المللی ( طول = حداقل 38 متر و حداکثر 42 متر ) و ( عرض = حداقل 18 متر و حداکثر 25 متر )

ابعاد استاندارد زمین والیبال : طول زمین ۱۸ و عرض آن ۹ متر می‌باشد.

ابعاد زمین بسکتبال : 28 متر طول و 15 متر عرض

ابعاد زمین هندبال : طول ۴۰ متر و عرض ۳۰ متر

نکته: ابعادی که در بالا گفته شد صرفا ابعاد زمین ورزشی ( ابعاد داخل خط دوره زمین بازی ) می باشد و باید دقت داشته باشید که حداقل فاصله استاندارد از خط زمین تا دیوار یا محل استقرار تماشاچیان حداقل باید ۲ متر باشد. و همچنین ارتفاع استاندارد بین المللی برای ساخت سوله ورزشی برای ورزشهای مثل بسکتبال حداقل باید ۷ متر باشد.

پس تا اینجا باید ابعاد زمین خودتان را مشخص کرده باشید.

هزینه ساخت سالن ورزشی

هزینه ساخت سالن ورزشی با توجه به ابعاد آن متفاوت است، برای اینکه با قیمتهای حدودی ساخت سوله ورزشی آشنا شوید لطفا بر روی استعلام * قیمت سوله * کلیک فرمایید تا لیست قیمتها را برای ابعاد مختلف ملاحظه فرمایید. همچنین اگر تصمیم قطعی برای ساخت دارید می توانید بر روی * استعلام هزینه ساخت سوله * کلیک فرمایید تا برای شما پیش فاکتور دقیق ارسال گردد

سوله مناسب برای سالن ورزشی

روش ساخت سوله مناسب برای ساخت سالن ورزشی در بهترین حالت اقتصادی و استقامتی و پایداری سازه را ما در مقاله های ساخت سوله و انواع سوله توضیح داده ایم اما در کل با توجه به اینکه سوله های ورزشی دهانه ای بالاتر از ۲۰ متر دارند بهترین روش برای اجرا سوله سبک خرپایی می باشد ، که به سوله سبک و ارزان نیز معروف است. البته می توان ساخت سالن ورزشی را با روش تیر ورقی سنگین هم اجرا کرد ، اما بدلیل اقتصادی نبودن و معایب این روش قدیمی، ما توصیه نمی کنیم.

همانطور که گفته شد هزینه ی ساخت سوله سبک نسبت به سوله های سنگین تیر ورقی پایین تر است. مهندسین ما در سوله سازی می تواند با استفاده از متدهایی خاص سبک سازی وزن سوله های ورزشی را تا حد زیادی کاهش بدهد .

با توجه به مزایا و قابلیت هایی که این نوع سوله ها دارند افراد زیادی برای ساخت سوله ورزشی ، اقدام به خرید سوله خرپایی می کنند , در ساخت این نوع سوله ها باید از تکنولوژی های برتر سوله سازی استفاده نمود چرا که قیمت و سرعت ساخت در این نوع سازه ها بسیار حائز اهمیت است .

سوله های ورزشی که به روش خرپایی ساخته می شوند دارای ساختار مقاوم و مستحکمی هستند که می توان از آن ها در کاربری های متفاوت از جمله استخرها , سالن های بدنسازی و .. استفاده نمود .

از جمله ی خصوصیات این نوع سوله ها می توان به موارد زیر اشاره نمود  ( سازه سبک خرپایی ) :

  1. وزن سبکتر سازه نسبت برای ساخت سوله ورزشی نسبت به روش های ساخت دیگر نظیر روش تیر ورقی.
  2. معماری زیبای سازه به خاطر اشکال هندسی که در سازه هست.
  3. انتخاب نوع ظاهری سازه با در نظر گرفتن نظر کارفرما و بدون محدودیت ظاهری در اجرای سالن ورزشی .
  4. قیمت پایین اجرا برای ساخت سوله ورزشی با این روش.
  5. ساختار مقاوم در برابر باد ، بار برف ، و زلزله.
  6. اجرای دهانه ی بزرگ بدون ستون میانی ( توجه داشته باشید که در ساخت سوله ورزشی نباید ستون میانی وجود داشته باشد.
  7. و ..

ساختن سوله به روش سبک خرپایی برای سالن های ورزشی نیاز به دانش بالایی در رابطه با نرم افزارهای نقشه کشی و محاسبات پیچیده دارد که شرکت ما با دارای بودن مهندسین چیره دست به این مهم رسیده است. به همین دلیل هم تنها مجموعه هایی قادر به ساخت اصولی این نوع سوله ها هستند که دانش کافی و تجهیزات به روزی داشته باشند.

طراحی سقف سوله سبک

نمایی از سقف سوله سبک

ساخت سالن فوتسال

برای ساخت سالن فوتسال ، همانطور که در اوایل این صفحه گفتیم ، بعد از در نظر گرفتن ابعاد قانونی زمین بازی باید به نکات دیگری هم توجه داشته باشید.

متاسفانه ما شاهد موارد زیادی هستیم که کارفرمایان بدون در نظر گرفتن فضاهای دیگری غیر از زمین بازی ، اقدام به ساخت ورزشگاه می کنند و در نهایت بعد از ساخت متوجه این می شوند که حاشیه های لازم را برای سوله ای که ساخته اند رعایت نکردند.

مثال:

اگر شما عرض ۲۳ و طول ۴۲ را برای زمین فوتسال در نظر گرفتید باید فضاهایی را هم به آن اضافه کنید، مثل حاشیه زمین ، بین خط اوت تا دیوار یا اگر جایگاه تماشاچیان دارید تا شروع جایگاه ( حداقل در حالت استاندارد ۲ متر ) و بعد از آن ابعاد جایگاه تماشاچیان ، رختکن ، سرویسهای بهداشتی و حمام ، بوفه و…. را هم حساب کنید و در نهایت ابعاد ساخت سوله ورزشی خود را به شرکت سوله سازی ارائه دهید.

امیدوار هستیم که مطالب مفیدی را در رابطه با ساخت سالن ورزشی به شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشیم.