هزینه ساخت سوله سبک

ساخت هر کدام از انواع سوله ها برای استفاده در کاربری های مختلف صنعتی و غیر صنعتی، در بر دارنده ی صرف هزینه هایی برای بهره برداران از آن ها می باشد که تعیین میزان هر کدام از آن ها به صورت جداگانه، و در نهایت جمع بندی مجموع آن ها روی هم، ما را در مرحله ی اولیه ی برآورد هزینه ساخت سوله یاری می رساند.

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار که در برآورد هزینه ساخت سوله نقش تعیین کننده ای دارد، وزن سوله ی مورد نظر و یا به عبارتی میزان فوندانسیون و فولاد به کار رفته در ساخت آن می باشد. به این معنا که هرچه قدر وزن سوله پایین تر یا به اصطلاح سبک تر باشد، قیمت نهایی و تمام شده ی آن کمتر می شود. نمونه ی این مورد استفاده از سوله های سبک خرپایی می باشد.

هزینه ساخت سوله سبک

هزینه احداث سوله سبک خرپایی

مورد مهم دیگر در برآورد هزینه احداث سوله خرپایی، عامل منطقه ی محل احداث سوله است. به این معنا که اگر میزان تنش و تراکم خاک منطقه به معیارهای استاندارد نزدیک تر باشد، عملیات تسطیح خاک و خاکبرداری و خاک ریزی برای رساندن تراکم خاک به حد نیاز، کاهش یافته و به مراتب باعث کاهش هزینه ی نصب سوله می شود. به عنوان مثال سوله سبک به دلیل سبک تر بودن نیاز به خاکبرداری و بتن ریزی و آرماتور بندی خیلی سنگین ندارد و این عملیات در این سوله ها به نسبت روش های دیگر مثل روش تیرورقی ، ارزانتر و سریع تر انجام میشود.

نوع پوشش سقف ها، وجود یا عدم وجود جرثقیل در سوله، میزان ابعاد دهانه –ستون و تیرها و سایر اجزای به کار رفته در تولید یک سوله نیز؛ از عوامل تعیین کننده ای برای برآورد هزینه ساخت سوله می باشند که هر کدام از آن ها دارای هزینه های خاص به خود با توجه به طراحی و کاربری سوله ساخته شده می باشد.

با توجه به توضیحات داده شده می توان گفت که برآورد هزینه ساخت سوله در نوع خرپایی با در نظر گرفتن همه ی جوانب ساخت، از نسبت کمتری در قیاس با انواع دیگر برخوردار بوده و به عبارتی مقرون به صرفه تر از ساخت سوله های دیگر می باشد.

برای اطلاع از قیمت هر متر مربع ساخت سوله روی واژهای قیمت سوله کلیک فرمایید.

تاثیر ابعاد سوله در قیمت سوله

ابعاد یک سوله تاثیر مستقیم بر قیمت سوله دارد، به عبارت دیگر و در درجه اول ، میزان متراژ دهانه یک سوله و سپس ارتفاع یک سوله قیمت آن را مشخص میکند و هر چقدر دهانه یک سوله عریضتر و بزرگتر باشد هزینه اجرای اسکلت فلزی آن بیشتر میشود، اما مبلغ کل ساخت یک سوله که شامل اسکلت فلزی ، دیوار و فنداسیون میباشد کاهش میابد.

ما در مقاله ای این موضوع را کاملا توضیح داده ایم و تاکید میکنیم که حتما برای ساختن یک سوله ارزانتر بر روی کلمات ساخت سوله کلیک فرمایید و این صفحه را مطالعه فرمایید. چطور هزینه ساخت سوله سبک را به کمترین حد ممکن برسانیم؟؟

اما اگر بخواهیم که توضیح مختصری در این رابطه داشته باشیم باید بگوییم که، به عنوان مثال وقتی تصمیم ساخت یک سوله را با مساحت ۱۰.۰۰۰ متر را داریم میتوانیم ابعاد های مختلفی را انتخاب کنیم. در اینجا ما به ۲ مثال میزنیم که مساحت هر دوی این ابعاد همان ۱۰.۰۰۰ متر است.

مثال:

۱- حالت اول: ۱۰ در ۱۰۰۰ در ۵ ( یعنی دهانه ۱۰ متر و به طول ۱۰۰۰ متر و ارتفاع ۵ متر )

۲- حالت دوم: ۱۰۰ در ۱۰۰ در ۵ ( یعنی دهانه ۱۰۰ متر و به طول ۱۰۰ و ارتفاع ۵ متر )

مساحت هر دوی این سوله ها یکی میباشد اما هرینهساخت سوله سبک هر کدام خیلی متفاوت هست. در حالت دوم مبلغ خرید و اجرای اسکلت فلزی خیلی گرانتر از حالت اولی میباشد اما میزان مصرف دیوار و فنداسیون در حالت دوم بیار کمتر از حالت اول میباشد.

متراژ دیوار مورد نیاز در حالت اول ۱۰.۱۰۰ متر میباشد در صورتی که در حالت دوم فقط ۲۰۰۰ متر دیوار لازم است همچنین مصرف فنداسیون هم از این حالت خارج نیست زیرا در حالت اول ۲۰۲۰ متر فنداسیون لازم است اما در حالت دوم فقط ۴۰۰ متر.

اگر خوب به این موضوع دقت فرمایید خواهید دید که هزینه اجرای فنداسیون و دیوار در حالت اول، ۵ برابر حالت دوم میباشد و هزینه ساخت سوله سبک در حالت اول افزایش میابد.

حال به این نکته هم توجه داشته باشید که این پایان ماجرا نیست بلکه بعد از ساخت سوله و شروع فعالیت کاری خودتان در حالت اول به میزان ۱۰ برابر حالت دوم ، نیروی کاری و کارگری لازم دارید!!!!!!

برای توضیح بیشتر باید این نکته را عرض کنم که در حالت اول اگر یک کارگر به عنوان مثال بخواهد یک انبر دست یا یک ابزار را برود از انتهای سوله بردارد و باز به اول سوله بازگردد باید ۲ کیلومتر مسیر طی کند اما در حالت دوم فقط ۲۰۰ متر!!!!

پس هزینه های جاری کارخانه شما بعد از نصب سوله هم به شدت کاهش خواهد داشت.

حال برای دیدن قیمت هر متر مربع سوله سبک کلیک فرمایید.