سوله سبک

 سوله به سازه ای گفته می شود که دارای سقف هایی به صورت شیب دار می باشد این نوع سوله از فولاد ساخته می شود و دارای انوع گوناگونی می باشد . سوله ها دارای کاربرد فراوانی می باشند و از زمان پیدایش پیشرفت فوق العاده ای در صنعت سوله سازی ایجاد کرده است. حال با توجه به پیشرفت روز افزود صنعت مهندسی سازه، دیگر در کشورهای پیشرفته و اروپایی خبری از ساخت سوله تیرورقی یا همان سوله های سنتی سنگین وزن نیست و سوله های سبک جایگزین بسیار مناسبی برای سوله های سنگین تیرورقی می باشند.

طراحی سوله سبک

طراحی سوله مراحلی بسیار پیچیده ای را دارا می باشد. چرا که نیازمند محاسباتی دقیق می باشد. همچنین طراحی و ساخت سوله سبک شیوه های استانداردی را دارا است. شیوه ی طراحی سوله سبک در زیر نظر مهندسین حرفه ای می بایست انجام گیرد چرا که کمترین بی دقتی می تواند منجر به هدر رفتن وقت و هزینه و یا خسارت های جبران نا پذیری گردد. استاندارد های سوله به صورتی است که شیب استاندارد سوله در ایران با توجه به میزان بار برف منطقه ها با هم متفاوت می باشند.

انواع سوله 

سوله ها به سه نوع کلی تقسیم می شوند: سوله ها خرپایی یا همان سوله سبک، سوله ها یو بی ام و سوله های تیر ورقی.

هر کدام از این سوله ها دارای ویژگی های خاص خود هستند. سوله های تیر ورقی اولین نوع سوله ها می باشند که از دیگر سوله ها قدیمی تر بوده و با روش سنتی ساخته و نصب می شوند . این سوله ها از ورق های فولادی سیاه ساخته می شوند و اتصالات و اجزای آن به وسیله ی جوش به یکدیگر متصل می شوند. این نوع سوله به دلیل معایبی که دارا است در صنعت امروز طرفدار چندانی ندارد. از جمله این معایب این سوله ها وزن بالای میباشد و با توجه به وزنهای بسیار بالا قابلیت اجرای دهانه عریض بالای را بدون ستون میانی ندارند ، همچنین تهویه در این سوله ها نسبت به سوله سبک سخت تر است، چرا که معمولا این سوله ها با سقف هشتی ساخته میشوند. از معایب دیگر این سازه ها ، زمان نصب آن است ، چرا که اجزای سوله های تیر ورقی به صورت جوشکاری به یکدیگر متصل میشوند و این امر هم زمان بر است و هم در زمان جابجایی جدا سازی این اجزاء هم زمانبر است و هم موجب آسیب به سازه میگردد، زیرا تمامی این اجزاء باید برش بخورند.

برای بررسی مزایا و معایب این سازه ها بر روی کلمه معایب و مزایای سوله تیر ورقی کلیک کنید.

تیر ورقی

سوله تیر ورقی سنگین با دهانه ۱۵ متر

سوله های یو بی ام نیز از ورق های گالوانیزه ساخته می شوند. این نوع سوله در برابر بار های جانبی مثل بار باد و برف مقاومت بالایی دارند و اجزای آن که همان ورق گالوانیزه میباشد، توسط دستگاهی خاص به هم دوخته میشوند. دوختن ورقها به هم باعث میشود که دیگر نتوان این سوله هارو به صورت صحیح از هم باز نمود و به هیچ عنوان سوله های یو بی ام بر خلاف سوله سبک قابل جابجایی نیستند زیرا هم باز کردن این دوختها غیر ممکن است و حتی اگر برش هم دهیم، به دلیل قوس های زیاد، با هیچ وسیله ای امکان جابجایی آن نیست. شاید این سوال پیش آمده باشد که چطور قبل از نصب جابجا میشوند؟ ورقهای این سوله ها به صورت رول یا تیکه های صاف بارگیری میشوند و در همان محل ساخت به وسیله دستگاه هایی خم میخورند، برای همین بعد از خمش دیگر اکان جابجاییشان نیست. همچنین این سوله هارا نمیتوان در کاربری های بیمارستانی ، بهداشتی، دامداری، مرغداری و بسیاری دیگر کاربریها استفاده کرد.ما در مقاله انواع سوله تمامی مشکلات این سوله ها را گفته ایم و دلیل استفاده  نشدنش در کاربری های پیش گفته را توضیح داده ایم.

سوله یو بی ام

اجزای سوله یو بی ام

مزایای سوله سبک

در میان سوله ها سوله های خرپایی یا همان سوله سبک معایب تمامی سوله ها را پوشش می دهند. سوله های خرپایی از قوطی های پروفیل تشکیل می شوند و دارای وزنی کم هستند و علی رغم وزن کمی که دارا می باشند مقاومت بسیار بالایی دارا هستند و دارای قیمت مناسبی نیز هستند.

 • سوله های سبک را میتوان در تمامی دهانه ها بدون ستون میانی اجرا کرد و در آن هیچ محدودیتی وجود ندارد. ( حتی تا دهانه های بالا ۱۰۰ متر بدون ستون میانی )
 • تمامی اتصالات این سازه ها پیچ و مهره میباشد و به راحتی باز و بست میشود و قابلیت انتقال را به راحتی و بدون محدودیت دارا هسنتد
 • فنداسیون در سوله های سبک کوچکتر است، زیرا وزن سازه های سبک کمتر است و در نتیجه قیمت اجرای فنداسیون هم به نسبت بقیه روش ها کاهش میدهد.
 • بر خلاف سوله ubm قابلیت اجرای هر نوع جرثقیل را دارد و هیچ محدودیتی نیز برای تناژ جرثقیل ندارد.
 • سرعت ساخت این سوله ها نسبت به دو روش دیگر بسیار بالا تر است
 • ارزش فروش این سوله ها حتی در حالت دست دوم نیز بالاتر است
 • این سوله ها هیچ محدودیتی برای کاربری های مختلف ندارند
 • به دلیل نوع هندسه سازه دست طراحان برای انواع شکل ها و طراحی سازه باز است، به عنوان مثال این سازه هارا میتوان حتی به صورت دایره ای شکل هم ساخت
 • امکان ایجاد طبقات در ساخت و طراحی سوله سبک
 • قیمت تمام شده پایین تر نسبت به سازه های دیگر ( برای مشاهده قیمت سوله سبک کلیک کنید )
 • هزینه حمل و بارگیری سوله سبک یا سوله خرپایی به نسبت قابل توجهی پایینتر از سوله های تیر ورقی میباشد.
 • و….

هزینه ساخت و اجرای این نوع سوله

هزینه های ساخت در این سوله ها بشدت میتواند پایینتر باشد. اگر شما کمی اطلاعت در مورد ابعاد مناسب برای سوله داشته باشید، میتوانید هزینه های خود را تا ۷۰٪ کاهش دهید. کافیست برای شناخت ابعاد مناسب بر روی کامه ساخت سوله کلیک فرمایید تا شما را برای پیدا کردن ابعاد مناسب یاری کنیم.

شما میتوانید قیمتهای این سوله ها را در سال جدید در مقاله قیمت هر متر مربع سوله مشاهده فرمایید.

پیشا پیش از اینکه وقت گذاشتید و این مقاله را خواندید سپاسگذاریم و خوشحال میشویم در قسمت پایینتر برای ما کامنت بگذارید و نظر خودتان را در مورد این مقاله با ما و دوستان دیگر به اشتراک بگذارید