ساخت سوله

ساخت سوله

در این مقاله سعی داریم ، با زبان کاملا عامیانه و بیان کاملا سلیس، شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را برای ساخت سوله خود داشته باشید و با سوله سازی کاملا آشنا شوید.

پس با ما همراه باشید و کمی وقت بگذارید تا شما عزیزان را برای ساختن سوله مورد نظرتان بدون تبلیغات و اطلاعات غلط راهنمایی کنیم.

گام اول و دوم : تعیین ابعاد مناسب برای ساخت سوله + جرثقیل سوله

گام سوم : معرفی انواع سوله + معایب و مزایای هر کدام ( بهترین انتخاب برای کسب کار شما )

گام چهارم : دفترچه محاسبات

گام پنجم: نوشتن بهترین قرارداد سوله و نکات مهم آن

گام اول:

ساخت سوله و تعیین ابعاد مناسب

خب برای سوله سازی اولین گام شما باید ساخت سوله و تعیین ابعاد مناسب باشد. تا وقتی که شما اندازه ای نداشته باشید واقعا نمی توانید بهترین تصمیم را برای نوع و روش ساخت سوله خود بگیرید، زیرا سوله سازی سه روش اصلی و متفاوت دارد و حتی جنس و نوع مصالح نیز ، که در این سه نوع سازه استفاده میشود ، با هم فرق دارد.

قیمت ساخت هر متر سوله هر کدام از این سه روش در ابعاد مورد نظر با هم متفاوت است و شما با خواندن کامل این مقاله متوجه خیلی از آیتم ها خواهید شد که میتوانید در نهایت با کمترین هزینه بهترین سوله را برای خود بسازید.

مثال : ساخت یک سوله با دهانه زیر ۱۵ متر و ارتفاع حداکثر ۶ متر به هیچ عنوان با روش ساخت سوله سبک خرپایی مناسب نیست و بهترین روش و اقتصادی ترین روش، ساخت سوله تیر ورقی یا همان سازه های سنگین سنتی قدیمی میباشد. در ادامه مقاله این مبحث را کاملا باز خواهیم کرد.

خب شما برای ابعاد سوله باید ۳ آیتم را در نظر بگیرید:

۱-ابعاد دهانه سوله :

دهانه سوله به عرض سوله و یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم ، به ورودی سوله گفته میشود.

دهانه سوله در انواع سوله ها هرچقدر که بزرگتر باشد طبیعتاً وزن سازه و در مجموع قیمت اسکلت سازه در سوله سازی بالا تر میرود ، اما باید به این نکته هم توجه فرمایید که همه ساخت سوله فقط اجرای اسکلت نیست بلکه دیوار و فنداسیون هم هست، و همچنین هرچقدر دهانه سوله بزرگتر باشد ، ارزش سازه هم بالا تر میرود ، زیرا به غیر از مصرف فولاد بیشتر ، تعدد کاربری سوله هم ، افزایش میابد ، مثلا اگر دهانه سوله ای ۱۰ متر باشد ساخت سوله ارزان تر میشود اما ، بخاطر دهانه کوچک خیلی از مشاغل نمی توانند در آن سوله به فعالیت مشغول شوند.

موضوع دیگری که شما کارفرمایان عزیز باید به آن توجه فرمایید این است که هر چقدر که دهانه سوله عریض تر باشد دیوار و فنداسیون کوچکتر و ارزانتر میشود.

مثال:

میتوانیم برای آنکه شما کارفرمایان بهتر متوجه بشید دو تا مثال بزنیم؛ فرض کنید که میخواهیم ساخت سوله ای را با مساحت ۱۰۰۰۰ متر شروع کنیم ،میتوانیم مساحت ۱۰۰۰۰ متر را در دو حالت دهانه و طول متفاوت اما با مساحت یکسان مثال بزنیم :

۱-  ساخت سوله با دهانه ۱۰ و طول ۱۰۰۰ و ارتفاع ۵   مساحت این سوله = ۱۰۰۰۰ متر

۲ – ساخت سوله با دهانه ۱۰۰ و طول ۱۰۰ و ارتفاع ۵   مساحت این سوله = ۱۰۰۰۰ متر

خب برای دیوار کشی این سوله، به ابعاد مثال اول ، میزان ۱۰۱۰۰متر ( ده هزار و صد متر مربع ) دیوار نیاز داریم و ۲۰۲۰ متر ( دو هزار و بیست متر ) فنداسیون

اما برای دیوار کشی این سوله، به ابعاد مثال دوم ، فقط نیاز به ۲۰۰۰ متر (دو هزار متر ) دیوار نیاز داربم و ۴۰۰ متر ( چهارصد متر ) فنداسیون !!!!!! 

خب با توجه به مثال بالا متوجه شدید که گرچه مساحت هر دو یکی بود اما قیمت ساخت دیوار در حالت اول بیش از ۵ برابر و قیمت ساخت فنداسیون نیز بیش از ۵ برابر گرانتر میشد.

توجه کنید که هزینه ساخت سوله ( اسکلت سازه ) با دهانه بزرگتر گرانتر میشد اما هزینه اجرای فنداسیون و دیوار به شدت کاهش پیدا میکرد ، پس میزان دیوارچینی و فنداسیون کم میشد و  جبران قیمت بیشتر دهانه را ، در مثال دوم میکرد ، و اینکه به این نکته هم توجه کنید که ، ارزش ملک و حتی اجاره سوله هم افزایش پیدا میکرد ، تازه همه چیز به ساخت سوله ختم نمی شود بلکه بعد از ساخت ، میزان نیروی کاری و کارگری که در آن سوله قرار است فعالیت کنند نیز مهم هست.

مثال : در حالت اول اگر یک کارگر بخواهد از ابتدای سوله به انتهای سوله برود و یک ابزاری را به ابتدای سوله برگرداند باید ۲کیلومتر مسیر را طی کند یعنی هزار متر برود و ۱۰۰۰ متر برگردد. اما در حالت دوم یک کارگر برای همین کار فقط ۲۰۰ متر باید طی کند، یعنی ۱۰۰ متر برود و صد متر هم برگردد. یادتون باشه این همه اختلاف با یک مساحت برابر است!!!!!

مثال بالا یک مثال خیلی راحت بود فقط کافیه خودتون ۳۰ ثانیه زمان بگذارید و در ماشین حساب ، حساب کنید.

ساخت سوله با دهانه زیاد

نمونه ساخت سوله با دهانه بزرگ

۲-ابعاد طول سوله :

طول سوله در ساخت سوله ، به اصطلاح به عمق سوله گفته میشود.

طول سوله در قیمت هر متر مربع سوله تاثیر چندانی ندارد و همانطور که گفته شد بیشترین تاثیر در قیمت هر متر مربع سوله سازی  ارتفاع و دهانه سوله است.

نکته:

فقط یک نکته خیلی ریز در بحث طول سوله وجود دارد ، و آن این است که بهتر است طول سوله مضربی از ۶ باشد ، رعایت این نکته به طور نامحسوسی میتواند در قیمت سوله موثر باشد.

۳- ارتفاع سوله :

خب معنی ارتفاع سوله که کاملا مشخص است و نیازی به توضیح نیست ، ولی ، باید دو تا اصطلاح را بشناسید:

۱- ارتفاع کناره

۲- ارتفاع تاج

ارتفاع کناره به ارتفاع مفید سوله میگویند ، یعنی در ابتدای شروع سوله ، از زمین تا زیر سقف ،

اما ارتفاع تاج: اجرای سقف سوله به دو روش مرسوم است یکی سقف هشتی و یکی سقف قوسی. سقف سوله همیشه شیب دار هست و فقط به دو روش قوسی و هشتی قابل اجرا است ، حال این شیب باعث میشود که همیشه سقف وسط سوله بلند تر باشد که به بلند ترین نقطه تاج سوله میگویند.

بهترین نوع سوله ها

سقف سوله بصورت هشتی

ساخت سوله سبک

سقف سوله بصورت قوسی

گام دوم :

ساخت جرثقیل در سوله

خب رسیدیم به گام دوم و مبحث ساخت جرثقیل در سوله. اگر میخواهید ساخت سوله ای را کلید بزنید باید قبل از آن بدانید که کسب کار شما و کارخانه ای که قرار است احداث کنید ، نیاز به جرثقیل دارد یا خیر؟

 جواب  : اگر جواب منفی بود ، که هیچی اصلا به این بخش توجه نکنید و مستقیم به گام سوم معرفی انواع سوله بروید اما اگر جواب مثبت بود این گام را هم مطالعه فرمایید.

سوال اول: چرا قبل از سفارش سوله باید بدانیم که جرثقیل سقفی میخواهیم یا خیر؟

جواب : زیرا جرثقیل سقفی روی ستون های سوله سوار میشود و تمام وزنی را که قرار است بلند کنند را به ستون سوله انتقال میدهند ، بنابر این باید در ساخت سوله ای که جرثقیل دارد ستون ها را با توجه به ظرفیت جرثقیل سقفی قوی تر گرفت.

مناسب ترین ابزاری که برای مکان سرپوشیده ای مثل سوله که محدودیت ارتفاع دارد برای بلند کردن اجسام سنگین به کار می رود همین جرثقیل های سقفی هستند.

انواع متداول جرثقیل:

۱ – جرثقیل سقفی

۲- جرثقیل دروازه ای

 

جرثقیل سقفی:

دلیل اینکه مناسب ترین جرثقیل ، جرثقیل سقفی است ، این است که :

۱ – به کار گیری جرثقیل سقفی در ساخت سوله ، ایمن ترین راه برای جابجایی تجهیزات سنگین میباشد.

۲ – جرثقیل سقفی تقریبا ۹۰ درصد فضای سوله را برای کنترل و جابجایی تجهیزات سنگین پوشش میدهد.

۳- مخارج و هزینه های همچون برق و سرویسهای دوره ای جرثقیل سقفی نسبت به انواع دیگر جرثقیل ها پایینتر است.

۴ – کاربری این جرثقیل ها بسیار ساده بوده و نیاز به تخصصی ندارد.

جرثقیل سقفی دو پل

نمونه ای از جرثقیل سقفی

جرثقیل دروازه ای :

جرثقیل دروازه ای کاربرد مخصوص خودش را دارد. و اغلب در سوله سازی استفاده نمی شوند .

اما گاهی اوقات هم در سوله سازی استفاده میشوند. مثلا در زمانهایی که یک سوله ای از قبل ساخته شده و بار جرثقیل سقفی در ستون سازه محاسبه نشده است، اینجاست که مجبور میشوند برای پیشروی کار ، روی به جرثقیلهای دروازه ای بیاورند.

جرثقیل دروازه ای اصولا در طول مسیر خود ، بر بروی ریل هایی که برای آن تعبیه شده حرکت میکنند البته نوعی از آن هم هست که به صورت مستقل بر روی چرخ حرکت میکند و نیازی به ریل ندارند.

از این نوع جرثقیل بیشتر در بنادر و بارانداز ها و در کل محیطهای باز استفاده میشوند.

جرثقیل های دروازه ای انواع زیادی دارند مثل جرثقیل دروازه ای تک پل ، دو پل ، با ریل و یا با چرخ که به دلیل کم استفاده بودن خیلی این بحث را باز نمی کنیم.

جرثقیل دروازه ای

نمونه ای از جرثقیل دروازه ای چرخ دار

گام سوم :

ساخت سوله و تعیین روش مناسب

خب رسیدیم به یک گام بسیار مهم یعنی، ساخت سوله و تعیین روش مناسب . ما قصد داریم که در گام سوم به چهار روش اصلی ساخت سوله بپردازیم و انواع سوله را به شما توضیح دهیم

معرفی انواع سوله :

۱ – ساخت سوله سبک ( نام های دیگر این نوع سازه : ساخت سوله خرپایی ، ساخت سوله HSS ، ساخت سوله قوسی )

۲- ساخت سوله تیر ورقی ( نام های دیگر این نوع سازه : ساخت سوله سنتی ، ساخت سوله سنگین )

۳ – ساخت سوله UBM

۴- سوله دست دوم ( البته سوله دست دوم یک روش نیست اما به دلیل تقاضای زیاد ما به معرفی و حقایق پشت پرده آن هم میپردازیم )

خب اگر تا اینجا نکات مثبتی را متوجه شدید و اگر باز میخواهید در مورد گام سوم و همچنین گام های بعدی بیشتر بدانید لطفا برای ادامه روی لینکهای زیر نوشته های قرمز کلیک کنید….

راستی ، واقعا کم هستند سایتهایی که واقعیت ها را به دور از تبلیغات ارایه میدهند ، لطفا اگر فکر میکنید این مقاله به شما کمکی کرده یک کامنت در آخر همین صفحه بنویسید برای ما و بعد به سراغ گام های بعدی بروید. این کار شما کمک میکنه به ما ، تا رتبه بهتری در گوگل بگیریم و افراد بیشتری با این مطالب آشنا بشوند و بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند. از اینکه وقت گذاشتید و این مقاله را خواندید صمیمانه از شما متشکریم

گام سوم: معرفی انواع سوله + معایب و مزایای هر کدام ( بهترین انتخاب برای کسب کار شما )

گام چهارم و پنجم : دفترچه محاسبات + نوشتن بهترین قرارداد سوله و نکات مهم آن

لیست قیمت سوله دست دوم

 

توسط |2019-03-02T17:03:04+00:00آوریل 6th, 2018|

در باره نویسنده :

4 نظر

 1. حامد ژانویه 30, 2019 در 11:57 ب.ظ - پاسخ دادن

  واقعا ممنون از شما به خاطر این اطلاعات دقیق و دلسوزانه که اراعه دادید
  هیچ کجا با چنین اطلاعاتی و با این صممیت نمیتوانستم جواب اینهمه از سوالاتم را در مورد ساخت سوله و انواع سوله و … پیدا کنم
  خیلی ممنون

  • هومن عسکریان فوریه 19, 2019 در 3:38 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام حامد عزیز. خوشحالیم که توانسته ایم رضایت شما را جلب کنیم.

 2. افسانه کریمی فوریه 3, 2019 در 5:24 ب.ظ - پاسخ دادن

  از اشتراک گذاری مطالب خوب و کاربردیتون واقعا تشکر میکنم.
  موفق باشید.

 3. مهدی شهابی مارس 24, 2019 در 2:11 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام.از اینکه شفاف راهنمایی میفرمایید بسیار ممنونیم

ثبت ديدگاه