تاثیر طول سوله بر روی قیمت سوله

در درجه اول این موضوع را متذکر شوم که قرار نیست به صورت خیلی تخصصی و فنی توضیحات این بخش را بنویسم بلکه بسیار ساده و عامیانه این بحث را باز می کنم تا افرادی که در این شاخه تحصیلات مرتبطی ندارند نیز بتوانند به خوبی موضوع تاثیر طول سوله بر روی قیمت سوله را متوجه شوند.

خب در گام اول و مقاله ساخت سوله گفتیم که طول سوله تاثیر چندانی بر قیمت و وزن سازه ندارد ، مگر اینکه طول سوله کوچک و محدود باشد. که در اینجا بنده شخصا طول کمتر از ۵۴ متر را در دسته بندی سوله با طول کم قرار می دهم.

اما چرا طول کم تاثیر گذار می باشد.

در طول سوله و در دهانه همیشه یکسری اجزا داریم که در تمامی سوله ها یکسان می باشند و هر سوله ای باید این اجزا فلزی را دارا باشند.

به عنوان مثال وال پست

وال پست چیست؟

وال پست ها همیشه در دهانه سوله کار می شوند و همانطور که از اسم اینها مشخص است صرفا وظیفه تکیه گاه برای دیوار و درب هستند و هیچ گونه باری روی اینها وجود ندارد. حال برای اینکه بگوییم وال پست چیست و تاثیر طول سوله بر روی قیمت سوله چطور تاثیر می گذارد یک مثال میزم:

اگر دقت کنید در عکس بالا ۶ وال پست در دهانه کار شده است.

مثلا فرض کنید که یک سوله با دهانه ۲۰ متر داریم و قرار است که این ۲۰ متر را دیوار آجری بچینیم، خب به طبع در ارتفاع مشکلی وجود ندارد اما اگر بخواهیم یک دیوار را به طول ۲۰ متر بدون هیچ تکیه گاهی بچینیم،‌قطعا این دیوار امن نیست و هر لحظه امکان فرو ریختن آن است، و حتی نیروی باد آولین تحدید برای آن است، مضاف به اینکه نصب درب این سوله هم اگر فقط به دیوار بخواهیم اتصال بدیم ( دیوار بدون تکیه گاه ) واقعا خنده دار به نظر میاد چون قطعا اولین بار که درب را باز کنیم هم در کنده می شود و هم دیوار می ریزد .

حال برای اینکه این اتفاق پیش نیاید ما نیاز به تکیه گاهی محکم داریم که از سقف به زمین متصل شده باشد و حکم یک تکیه گاه را داشته باشد. به این تکیه گاه وال پست می گویند.

حال برای یک سوله با دهانه ۲۰ متر حداقل نیاز به ۲ والپست در هر طرف سوله می باشد که در مجموع می شود ۴ وال پست.

حال بیایم یکم اغراق آمیز تر با این موضوع پیش بریم تا بهتر بتوانم مثالم را در باره تاثیر طول سوله بر روی قیمت سوله را برای شما راحت تر بگویم.

فرض کنید وزن هر وال پست ما ۲ تن باشد. ما به ۲ وال پست در اول سوله و ۲ وال پست هم در آخر سوله نیاز داریم. در مجموع ۴ وال پست.

در اینجا مجموع وزن این چهار والپست ۸ تن می شود…

حالا فکر کنید که یک سوله ۴۰۰ متری داریم به ابعاد ۲۰ در ۲۰ ، اگر وزن سازه ما به غیراز وال پست در هر متر مربع ۳۰ کیلوگرم برآورد شود مجموع وزن سازه ما بدون احتساب وال پست می شود:

۱۲تن = ۳۰ * ۴۰۰

حال اگر وزن وال پست را که ۸ تن برآورد کرده بودیم به وزن سازه ( ۱۲ تن ) اضافه کنیم، وزن کل سوله ۴۰۰ متری ما می شود، ۲۰ تن.

حال اگر ۲۰ تن را تقسیم کنیم به ۴۰۰ متر مساحت سوله خودمان کنیم، وزن هر متر ما می شود، ۵۰ کیلوگرم 

حالا در مثال بعد بیایید تصور کنیم که سوله ما ۲۰ در ۱۰۰ می باشد و وزن سازه مثل مثال قبل بدون احتساب وال پست در هر متر مربع ۳۰ کیلوگرم می باشد.

در این مثال مساحت سوله ما ۲۰۰۰ متر می باشد، و اگر ۲۰۰۰ متر را در ۳۰ کیلوگرم ضرب کنیم وزن کل سوله ما بدون احتساب وال پست می شود = ۶۰ تن

حالا ۶۰ تن را با وزن ۸ تن وال پست جمع می کنیم = ۶۸ تن

حالا ۶۸ تن را تقسیم بر ۲۰۰۰ متر مساحت زمین می کنیم تا وزن هر متر مربع سازه ما مشخص شود:

۳۴ کلوگرم در متر مربع = ۲۰۰۰ تقسیم بر ۶۸۰۰۰ کیلوگرم

این بار وزن سازه ما در هر متر ۳۴ کیلوگرم در آمد در صورتی که با همین مشخصات در مثال قبل ۵۰ کیلوگرم شده بود، این دقیقا یک مثال بارز برای تاثیر طول سوله بر روی قیمت سوله می باشد.

این یک مثال اغراق آمیز بود تا بتوانید راحت متوجه شوید که چرا طول کم بر وزن و قیمت سازه تاثیر می گذارد.

البته ناگفته نباشد که به غیر از وال پست ما اجزا دیگری هم داریم که همین مشخصات را تقریبا دارند، مثل باد بندها….

برای بازگشت و مطالعه ادامه صفحه قبل، لطفا این پنجره را ببندید و یا از روی لینکهای زیر و صفحات دیگر بروید.

گام اول : ساخت سوله

ساخت سوله در عراق

ساخت سوله در کاشان