سوله سبک

سوله سبک

طراحی و ساخت سوله های فلزی در انواع مختلفی صورت می گیرد , این سازه های فلزی بنا به نوعی که دارند دارای ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی هستند . سوله ها در وزن , شکل ظاهری , میزان کیفیت , قیمت , ابعاد و بسیاری موارد دیگر با هم متفاوت هستند هریک از موارد گفته شده مهم و تاثیرگذار است اما این مقاله به وزن سازه ها و سوله سبک وزن اختصاص داده شده است .

وزن سوله به هنگام ساخت و نصب آن بسیار اهمیت دارد , سوله ها بنا به نوع کاربری که دارند در وزن های سبک و سنگین تولید می شوند . سوله های سنگین وزن محدودیت ها و معایبی دارند به طور مثال :

سوله های سنگین قیمت بسیار بالایی داشته که صرفه اقتصادی این نوع سازه ها را زیر سوال می برد , هزینه ساخت سوله های سنگین به دلیل افزایش میزان فولاد در ان ها بسیار بالا و سر سام آور است .

امکان جابه جایی این نوع سوله ها بسیار محدود است چرا که وزن سازه زیاد بوده و برای انتقال و جابه جایی آن باز هم دچار زحمت و صرف هزینه های زیادی می شویم .

در عوض سوله سبک دارای مزیت های بیشماری است , این نوع سوله ها به سازه هایی پرکاربرد بدل شده اند و بخش مهمی از نیاز روز بازار به سازه های فلزی را به خود اختصاص داده اند .

مزایای سازه سبک

سوله سبک قیمت بسیار ارزان و به صرفه ای دارد زیرا با به کارگیری تکنولوژی های روز سوله سازی فولاد مصرفی کاهش یافته است و طبیعتا قیمت سوله هم پایین آمده و به سازه ای ارزان و مقرون به صرفه تبدیل شده است .

اگرچه حجم فولاد در سوله سبک کاهش یافته اما این به معنی کاهش کیفیت سوله نیست بلکه برعکس سوله های سبک بسیار مقاوم تر و مستحکم تر از سوله های سنگین وزن ساخته می شوند .

در جابه جایی سوله های سنگین مشکلات زیادی وجود داشت اما در سوله سبک اینگونه نیست و سازه را می توان به صرف هزینه و زمان اندکی به محل دیگری انتقال داد و به آسانی دوباره سرهم بندی و نصب کرد .

انواع سازه سبک

یکی از روش های ساخت سوله که همواره به دلیل مزیت هایی که دارد مورد توجه سازندگان قرار می گیرد , خرپایی است . سوله های خرپایی دارای وزن بسیار سبکی هستند که به عنوان سوله سبک خرپایی نیز شناخته می شوند و اما ویژگی های این نوع سوله :

  • سوله های خرپایی به دلیل وزن پایینی که دارند ارزان هستند .
  • ابعاد دهانه سوله های خرپایی را می توان بزرگ ساخت بدون صرف هیچ هزینه اضافی .
  • استحکام این نوع سازه های سبک بی نظیر است .
  • امکان نصب انواع جرثقیل ها در سوله های خرپایی به دلیل استحکام و کیفیت بالایشان وجود دارد .
  • سازه های بزرگ و پروژه های عظیم را می توان با این روش ساخت .
  • سوله های خرپایی معماری و ظاهری زیبا و متنوع دارند .
  • سوله سبک خرپایی دارای فونداسیون های سبکی هم است .
  • و….

همه این مزایا خریداران و حتی سازندگان را ترغیب به خرید و ساخت این نوع سوله ها می کند , سوله ای سبک که می توان در هر کاربری از آن استفاده کرد و از مزیت های آن بهره مند شد .

ساخت سوله خرپایی

طراحی سوله سبک با نرم افزارهای خاصی صورت می گیرد , طراح و مهندس مجموعه تمامی مهارت و تلاش خود را به کار می گیرد تا سازه وزنی مطلوب و در عین حال کیفیتی بالا داشته باشد ناگفته نماند علاوه بر تجربه و مهارت طراح نوع تجهیزات و ماشین آلات به کار رفته هم بی تاثیر نیست چرا که پیشرفته و به روز بودن ماشین آلات ساخت سوله تمامی خطاهای انسانی را حذف کرده و سوله را با بالاترین درجه کیفیت تولید می کند .

همه مراحل ساخت سوله سبک که شامل : طراحی نقشه سوله , ساخت سوله , تمیزکاری سوله , رنگ آمیزی , حمل و نصب سوله است زیر نظر متخصصین مجموعه صورت می گیرد علاوه بر آن در هر مرحله توسط بازرسین از لحاظ کیفی کنترل می شود تا در صورت هرگونه ایراد سریعا برطرف شود .

ساخت و طراحی سوله سبک با اهداف متفاوتی صورت می گیرد به این معنی که سوله های سبک را می توان در موارد مختلفی از جمله موارد زیر به کار برد :

ساخت سوله های ورزشی و استادیوم ها , ساخت سوله های کشاورزی و انبارها , ساخت سوله های دامداری و گاوداری , سوله های پرورش قارچ , سوله های مرغداری , بیمارستان , مدارس , سوله های تعمیرگاهی , ساختمان های تجاری , مساجد و حسینیه ها و ..

عمده کاربرد سوله سبک را می توان موارد صنعتی عنوان کرد , صنعت به چنین سازه های ارزان , سبک و مستحکم نیاز دارد . پیش تر سوله های صنعتی را با وزن های بالا و طبعا هزینه های زیادی می ساختند که با روی کار آمدن این روش ساخت مشکل صنعتگران در این رابطه به طور کلی حل شد .

کانون به سرس

توسط |2019-03-29T15:32:19+00:00سپتامبر 23rd, 2018|

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه